Kelemena jak v rozjížďce, tak v opravné jízdě přibrzdily ataky soupeřů, které podle názoru jezdců i trenérů překračovaly regule. „Dost mě to ovlivnilo, což šlo v obou jízdách vidět. Bohužel rozhodčí je měkký, protože se jednalo o Angličana. Kdyby to bylo opačně a provinil jsem se já, řeší se to jinak. Pak jen Angličany napomene, ať tak nejezdí,“ zlobil se Kelemen.

Tím rozhodčí potvrdil, že manévr britského dráhaře Jacka Carlina, který vrazil do Kelemenových řidítek, byl v rozporu s pravidly. Brněnskému jezdci chybělo k postupu pouhých 27 tisícin sekundy. „Pavla před mýma očima zavřel a zatlačil ho na chodník, takže se musel znovu rozjíždět, což mu v cíli chybělo,“ mrzelo českého reprezentačního trenéra Petra Klimeše.

Podobná situace se opakovala v opravě, kde Kelemena vytlačil španělský závodník Juan Peralta Gascon. „Pavel v obou jízdách ukázal, že na to má mentálně i fyzicky. Bohužel máme takové síto, že postupuje pouze vítěz. Cítím hořkou příchuť, když v obou jízdách došlo k chování v rozporu s pravidly, bohužel rozhodčí měli jiný názor,“ pokrčil rameny kouč.

Česká výprava požádala pokaždé o přezkoumání rozhodnutí a rozebírala situace s videorozhodčím, jenže ten verdikt nezměnil. „Můžu požádat o vysvětlení a říct svoje argumenty. Záleží na konkrétním rozhodčím, ale pokud se má vyjádřit prakticky hned po dojezdu závodu, v devadesáti devíti procentech rozhodnutí nemění,“ připomněl Klimeš rychlou návaznost jednotlivých jízd.

Kelemenovi k postupu mezi nejlepší dvanáctku v obou případech scházely centimetry. „Takový holt je keirin. Jsem rád, že mám slušnou formu, jezdilo se mi dobře, bohužel to nedopadlo. Jsem radši, když vím, že jsem měl dobré nohy, než abych někoho vyhákoval a postoupil haluzí. Musím se dívat dopředu, olympijská kvalifikace teprve přijde a vím, jak se připravovat na velké závody. Je to škoda, ale aspoň mám malou útěchu,“ řekl smířlivě Kelemen.

Do keirinu zasáhl ještě jeho týmový parťák z brněnské Dukly David Sojka, ovšem ani ten se do semifinále nepodíval. „Chtěl jsem víc, dostat se do dvanáctky. Bohužel konkurence je taky připravená velice dobře a když postupuje jen vítěz, je hodně těžké jít dál,“ litoval Sojka. Ten v pátek s Martinem Čechmanem nastoupí do sprintu jednotlivců.

Do druhého kola neprošel ani obhájce světového titulu z loňského roku Azizulhasni Awang z Malajsie.

Do mužského scratche nastoupil v Apeldooornu brněnský rodák Jiří Hochmann, jenže z šedesátikolového závodu vydržel jen polovinu, pak odstoupil. Z titulu mistra světa se překvapivě radoval běloruský dráhař Yauheni Karaliok.