Jako první Kolumbijec a navíc coby nejmladší vítěz „Staré dámy“ od druhé světové války. Pohádkový příběh teprve dvaadvacetiletého cyklisty ze stáje Ineos (dříve Sky) roztancoval zástupy fanoušků ve své vlasti.

„Všichni mu chceme poblahopřát,“ zalykal se chlapec Julian, jehož fotka s cyklistickou helmou na hlavě a se slzami štěstí ve tváři oběhla kolumbijskými médii. Není to přitom tak dlouho, co byl sám Bernal během přenosů z Tour de France přilepený u televizní obrazovky.

„Umím si představit, jak v Kolumbii všichni šílí. Pro naši zemi je to historický okamžik, splněný sen. Před lety jsem se díval na Tour v televizi a snil o tom, jak vyhrávám,“ řekl Bernal po předposlední etapě.

Závěr Tour nabídl drama. Postaraly se o něj rozmary počasí, kvůli kterým byla předčasně ukončena už páteční etapa. V horách padaly kroupy, hrozily sesuvy půdy. Běsnící živly připravily o žlutý dres domácí hvězdu Juliana Alaphilippa, zatímco neohrožený Bernal vystřelil kupředu.

Když se ho komisaři snažili zastavit s tím, že je etapa ukončena, bránil se a chtěl uhánět dál. Anglicky moc nerozumí. Až pak mu jeho tým španělsky oznámil, že je ve žlutém dresu. „Nevěděl jsem, co se děje. Jel jsem plnou rychlostí, útočil jsem, a najednou na mě volali, ať zastavím. Říkal jsem si: Ne, teď ne!“ popsal. V sobotu si v (opět zkrácené) předposlední etapě vedení pohlídal.

Obří talent 

Bernal potvrdil pověst obřího talentu. Loni na Tour zdařile pomáhal Geraintu Thomasovi k titulu, letos opanoval závody PařížNice a Kolem Švýcarska. „Vychutnej si to a nedělej si starosti se slzami. Všichni opravdoví chlapi brečí,“ vzkázal mu zkušenější týmový parťák Thomas.

A zatímco se dojatý Bernal zachoval podle Velšanovy rady, jistý kolumbijský rozhlasový komentátor (podle svědectví reportéra webu Cycklingtips) s nefalšovaným jihoamerickým temperamentem ochraptěle křičel do mikrofonu, dokud nepřišel o hlas: „Teď můžeme zapomenout na války, na drogové kartely, na bombové útoky. Dnes má Kolumbie novou tvář Egana Bernala!“