Ve Středočeském kraji si mohou vodáci za cíl zvolit řadu řek, třeba Sázavu, Berounku, Labe a Vltavu. Podle provozovatelů kempů a půjčoven u Berounky zatím přichází hlavně objednávky škol a vodáků, kteří řeku znají. Na Sázavě začala sezona již před týdnem a tento víkend na odemykání řeky navázala akce, při níž dobrovolníci čistí břehy řeky a přítoků.

Také v Plzeňském kraji je mezi vodáky populární Berounka, půjčovny lodí už evidují první objednávky na hlavní vodáckou sezonu od června do srpna. První lodě se o minulých teplých víkendech objevily v kraji kromě Berounky i na Mži, Vydře a Otavě. Sjízdná je i Střela.

Sezona již začala také na Jizeře v Libereckém kraji. Nabídka služeb v okolí řeky v úseku vedoucím Českým rájem se rozšířila. Třeba firma Sundisk letos dokončila základnu v Líšném s infocentrem, půjčovnou a zázemím a na základně Žlutá plovárna na Malé Skále bude nabízet plováky pro skupinové pádlování ve stoje. Na Nise pak chce v létě vyzkoušet elektrokoloběžky a rodinná šlapací vozítka na elektropohon.

První rezervace přijaly vodácké půjčovny na řece Ohři v Karlovarském kraji. Kromě kajaků, kanoí, raftů, vest, pádel či barelů na věci nabídne třeba půjčovna Petr Putzer jako novinku koloběžky v Lokti a Karlových Varech. Sportovně založení vodáci si tak mohou nechat věci dovézt k řece a sami se na místo dopravit vlastní silou po cyklostezce, která mezi Karlovými Vary a Loktem kopíruje tok řeky Ohře.

Už od února si lidé rezervují lodě pro plavby na řece Moravě, která je jako jedna z mála v republice splavná celoročně. Podle lidí z oboru hraje roli mimo jiné to, že není přeplněná vodáky. Většina kempů na Moravě začíná sezonu v květnu, již nyní ale v omezeném provozu funguje třeba kemp Krásná Morava v Olomouci.

Na Dyji, jediné celosezonně sjízdné jihomoravské řece, čeká letos vodáky vylepšení infrastruktury. Třeba tábořiště v Krhovicích bude mít vlastní vodu, což umožnilo vybudovat toalety. Dyje má navíc výhodu stabilního průtoku i za sucha díky Vranovské přehradě a nádrži Znojmo, a přitom na Dyji není takový vodácký provoz jako na českých tocích.

Řada provozovatelů kempů a půjčoven lodí v Česku hlásí, že ceny letos zůstanou stejné jako loni. Ceny se od loňska příliš nezměnily například v Pardubickém kraji, přestože již několik let roste v regionu zájem o půjčení vodáckého vybavení. Lidé si tak mohou vybavení půjčit na několika místech, i když region nepatří k vyhledávaným vodáckým oblastem. Třeba v jižních Čechách ale čeká vodáky letos mírné zdražení - vesměs v jednotkách procent.

V Královéhradeckém kraji vodáci nejčastěji míří na Orlici, ale oblíbená je také plavba na pramicích či parníčcích v Hradci Králové. Pro děti nabídne Hradecká paroplavební společnost navíc pirátskou plachetnici. Znalí vodáci doporučují i Staré koryto řeky Metuje, které poskytne netradiční zážitek na úzké rychle tekoucí řece.

Růst zájmu vodáků hlásí i Moravskoslezský kraj, třeba v meandrech řeky Odry, ačkoli tam sezona kvůli ochraně přírody trvá jen od července do září. Sjízdných úseků řek není v kraji mnoho a nejsou tam ani typické vodácké kempy. Ani Ústecký kraj nepatří mezi ráje vodáků. Dolní Labe se ale stává dopravní tepnou pro rekreační plavidla. Na Labi se míjejí velké lodě s výletními plavidly, kajaky, a někdy i plavci. Provoz ale kontroluje poříční policie, takže si vodáci musí dát pozor na přestupky.

Na Baťově kanále ve Zlínském kraji začne letos sezona o jeden víkend dříve, než je obvyklé, v pátek 28. dubna. Opravy téměř 80 let starého opevnění břehů si ale někde vyžádají zkrácení sezony až o měsíc. Loni kanál navštívilo asi 90.000 lidí, nyní návštěvníky láká na lepší infrastrukturu i nové lodě. Výletní loď Hollandia zajistí nově spojení mezi Uherským Hradištěm a Uherským Ostrohem. Přibyly i půjčovny lodí, nové přístavní molo ve Starém Městě či nové sloupky na elektřinu a vodu. Některé vodáky ale od plavby po kanále odrazuje velké množství motorových lodí.

Řeky na Vysočině lákají vodáky nejvíc zkraje sezony, kdy je v nich dost vody. Vysočina je totiž prameništěm řek a toky nabývají na síle, až když se blíží k hranicím kraje. Zázemí lidé najdou na březích Sázavy i u řeky Jihlavy, kde má výhledově vzniknout tábořiště s půjčovnou lodí na třebíčské plovárně.