Kdo získá letenku do Londýna? Rozhodnou čtyři kvalifikační závody tento víkend na Trnávce a příští víkend u Českých Budějovic.

Čtyři roky dřiny se smrsknou do čtyř závodů, které určí další osudy závodníků.

Tři nejlepší výsledky se započítají do konečné tabulky. Boduje první desítka, od 11 do jednoho bodu, navrch se ještě některým závodníkům přidají bonusové body za umístění ve finále loňského mistrovství světa. Kanoista Stanislav Ježek, loni v Čunovu čtvrtý, získal dva a kajakář Vavřinec Hradílek jeden.

Právě Ježek je patrně největším favoritem kvalifikace, ve své kategorii C1 jasně vyčnívá nad ostatní konkurenty. Přesto, už i jemu se v minulosti stalo, že v pozici favorita nepronikl z kvalifikačních závodů do tříčlenného českého týmu pro mistrovství světa.

Česká kvalifikace jsou závody zvláštního typu, tady je tlak na závodníky enormní.

Šestá olympiádá visí nízko

Štěpánka Hilgertová už ji zažila mnohokrát, pětkrát se z ní probila na olympiádu.

Nyní chce na šestou. Tím by vyrovnala historický rekord veslaře Chalupy a lyžařky a také bikerky Neumannové.

Jelikož však Neumannová má na kontě pět zimních a jednu letní olympiádu, stala by se Hilgertová jedinou českou ženou se šesti letními hrami. To vše ve 44 letech.

Může doufat? Ano, formu má. Vždyť v zimě vyhrála otevřené mistrovství Oceánie na olympijské trati v Penrithu.

Není outsider

„Získala jsem tam pocit, že je v mých silách o olympiádu bojovat. Otestovala jsem si, že jsem schopná závodit, necítím se jako outsider,“ řekla v rozhovoru pro ČTK. „Po návratu jsem se ale doma musela zase srovnat se zimou a deštěm. To bylo kruté. Bála jsem se, abych hlavně neonemocněla nebo se nezranila,“ dodala.

Ani doma už přesto není tak suverénní jako před několika lety. Loni ji v domácí kvalifikaci porazila mladá Kateřina Kurdějová. Stále jsou tu i zkušená veteránka Irena Pavelková a uzdravená Marie Řihošková.

Trnávku považuje Hilgertová za jednu ze svých nejoblíbenějších tratí, usilovně tam trénovala. A co nový kanál u Českých Budějovic?

„Tam je trať hodně členitá, nemá úplně enormní sílu, takže bude záležet, jak se branky postaví. Nevidím ale zásadní problém v tom, že se jede na nové trati o olympiádu. Je to tam lepší, než jsem čekala,“ nechala se slyšet Hilgertová.

Wolf se Štěpánkem chtějí vládnout

Spoustu olympijských zkušeností, ale i neblahý zážitek s neúspěchem v loňské kvalifikaci pak mají deblkanoisté Jaroslav Volf, Ondřej Štěpánek. „Věřím, že doma budeme zase vládnout,“ prozradil Volf.

Odolat náporu mladších posádek však bude složité. Sami tvrdí, že o hry se jich může utkat až pět.

Největší drama však slibuje kategorie kajakářů. Jistě, Vavřinec Hradílek loni vyhrál i předolympijské závody v Londýně, přesto nemá zdaleka jisté, že se tam v červenci na hry podívá. V cestě mu stojí ještě mladší Jiří Prskavec, loni senzačně třetí na mistrovství Evropy. A je tu také Luboš Hilgert, syn dvojnásobné olympijské šampionky.

Matka a syn společně na hrách, to ještě česká olympijská historie nepamatuje