Ve středu a ve čtvrtek se závodilo v disciplíně Kayak Cross, ve které kajakář Vít Přindiš vyhrál časovku, pátek se stal volným dnem a kompletní slalomové menu proběhne v sobotu a v neděli. „Vodní průtok se zvedl asi na pětinásobek, a to se už považuje za povodňový stav,“ upozorňoval šéftrenér české reprezentace Jiří Prskavec starší.

Jiří Prskavec je proti návratu ruských vodních slalomářů
Rusové zuří: Češi nás nepustí na závody. Prskavec a spol. drží trumf od vlády

I o víkendu, kdy kanoisté a kajakáři pojede o medaile a Češi si to rozdají o tři olympijská místa, bude v kanálu víc vody než obvykle. Zvažovala se varianta, že se bude startovat pod úvodním skokem. „To všechny asi mrzí, ale na druhou stranu budou vlny paradoxně menší, protože celé koryto zalije voda,“ líčil trenér Ondřej Cvikl.

Vodní přívaly nejsou v této oblasti Slovinska ničím výjimečným. Není to tak dlouho - stalo se to na konci loňského léta, kdy trať v Tacenu smetla devastující povodeň. Přitom organizátoři zamýšleli, že areál po sezoně zrekonstruují.

Místo rekonstrukce se odklízely trosky

„Měli jsme začít v září. Prakticky všechno bylo připravené, ale v srpnu všechno odnesla velká voda. Plánované úpravy se bohužel rozplynuly a všechny síly jsme museli vrhnout na to, aby bylo vůbec možné uspořádat mistrovství Evropy,“ vyprávěl Jakob Marušič, generální sekretář organizačního výboru.

Zdroj: Deník/Milan Novotný

Začalo se hned, jak to bylo možné. Odklízely se trosky a v únoru přišly na řadu velké stavební práce včetně zpevnění polorozbořených tribun. „Jenže kvůli nedostatku času se je nepodařilo obnovit z naskládaných kamenů, jak tomu bylo dřív, ale místo toho jsme použili beton,“ popisoval Marušič s tím, že finanční náklady na obnovu byly obrovské.

„Od řady firem jsme dostaly velké slevy. Kdybychom měli zaplatit všechno, částka by byla nejméně dvakrát vyšší, ale všechno ještě není úplně hotové,“ dodal funkcionář, který doufá, že o víkendu přijde hodně diváků a příjmy z prodeje vstupenek se budou moct investovat do vylepšení poškozeného areálu.

Jiří Prskavec
Tři neznámé před slalomářským ME. Prskavec usiluje o pařížský double

Závodníci trable způsobené ničivou povodní nevnímají a s nynějšími komplikacemi se umějí vyrovnat. „Všichni jsou zkušení a připravení na všechno. Tohle český tým nerozhodí. Dokážou z toho vytěžit výhodu,“ dodal Ondřej Cvikl.