Češky čekají na triumf v Evropské lize od roku 2019. V neděli jim nepomohlo ani 22 bodů kapitánky Michaely Mlejnkové a dalších 20 univerzálky Gabriely Orvošové. Na finálovém turnaji na domácí palubovce stejně jako před dvěma lety ve Francii skončily těsně pod vrcholem.

I druhé místo jim nicméně zajistilo postup do červencového Challenger Cupu na Filipínách, kde budou bojovat o postup do příštího ročníku Ligy národů.

„Samozřejmě být druhý bolí a zvlášť, když jsme vedly 2:1. Budeme se z toho chviličku vzpamatovávat, máme pár dní volno a najíždíme zpátky,“ řekla zkušená smečařka Helena Havelková. Ve čtvrtfinále Challenger Cupu, z něhož postoupí do Ligy národů jen vítězky, narazí české volejbalistky na Argentinu.

Švédky vyhrály Evropskou ligu poprvé. Staly se desátým týmem zapsaným v listině vítězů soutěže, která se koná od roku 2009. Třetí příčku na ostravském Final Four obsadily Belgičanky, které duel o bronz s Rumunskem vyhrály 3:0.

Odvrátili čtyři mečboly

Volejbalisté vyhráli téměř tříhodinovou bitvu o bronz v Evropské lize nad Estonskem a mají v soutěži pátou medaili. Po návratu do sestavy univerzála Patrika Indry, který se zranil v sobotním nepovedeném semifinále s Ukrajinou, odvrátili ve čtvrtém setu tři mečboly a rozhodující sadu získali v poměru 15:12.

V roce 2004 vyhráli Češi první ročník a pak ještě předloni, stříbro mají z roku 2018 a bronz z roku 2013. Další vrchol reprezentační sezony volejbalisty čeká od konce srpna, kdy rozehrají kvalifikaci o mistrovství Evropy 2026.