Na „místo činu“ se teď vrátil jako trenér národního týmu. „Je to dvacet let stará záležitost, vybavuje se mi to jen matně,“ se smíchem tvrdí Jiří Novák, od roku 2015 kouč extraligových volejbalistů Karlovarska.

„Když jsem šel poprvé z ho᠆telu do haly, skoro nic jsem si nepamatoval. Pak přijdete do šatny, kde jsme tenkrát asi byli taky, a pomalu se to vybavuje,“ líčí šestačtyřicetiletý trenér. Dobře si však vzpomíná na fanoušky v Ostravar Aréně.

Čeští volejbalisté porazili v Ostravar Aréně úřadující evropské vicemistry ze Slovinska 3:1.
Podívejte se na senzaci: čeští volejbalisté v Ostravě porazili vicemistry Evropy

„V semifinále přišlo deset tisíc lidí. Nám se zápas trošku nepovedl, ale atmosféra byla skvělá,“ připomíná prohru s Itálií 0:3 (-22, -27, -9). O bronz pak Češi svedli bitvu s Ruskem, kterému podlehli 2:3 (18, -15, 21, -22, -12).

„Mohla to být medaile. Zřejmě jsme si s nimi dobrý den vybrali ve skupině, kdy jsme Rusy porazili 3:0. Na druhou stranu jsme hráli perfektní volejbal, vedli 2:1 a tým ze sebe vyždímal vše, co mohl. Asi jsme v té době nebyli v top evropské trojce,“ říká 197 centimetrů vysoký bývalý smečař.

Univerzál Jan Hadrava, nejlepší český volejbalista uplynulé sezony, v Dolních Vítkovicích.
Hvězdy šampionátu v Ostravě: Giannelli, Sokolov a Urnaut, říká univerzál Hadrava

Další české generace na úspěch z roku 2001 nenavázaly. „Je to dáno vývojem hráčského trhu. Tenkrát jsme měli v týmu z devadesáti procent hráče ze zahraničí, dnes máme z devadesáti procent hráče, kteří působí v domácí lize. Ten rozdíl musí být někde vidět. U mladých ptáků nevíte, co se jim honí v hlavách. Mohou přijít, publikum je naspíduje a předvedou úplně perfektní výkon. Nebo taky ne. Ještě nejsou úplně zvyklí držet level,“ upozorňuje.

„Když jsme tady hráli my, tak jsme taky byli mladí, ale nekoukali se doleva doprava, deset tisíc lidí za zády, prostě jsme do toho šli, a povedlo se nám to,“ dodává Jiří Novák.

Jeho "mladí ptáci" také zabrali a v Ostravar Aréně porazili v pátek 3:1 Slovinsko, které obhajuje stříbrné medaile z minulého šampionátu.