"Hráli jsme dobře, jsem šťastný, že se nám v takové atmosféře podařilo zvítězit. Musím pochválit všechny hráče, protože vítězství je zásluhou celého týmu," řekl Falasca České televizi.

V neděli volejbalisté zakončí turnaj na jihu Čech od 18:00 proti Kanadě. Účastník srpnových olympijských her v Riu de Janeiro vyhrál i zápas s Egyptem bez ztráty setu a vede tabulku před českým výběrem. "Když budeme takhle hrát dál, neobávám se ani dalších soupeřů," prohlásil španělský trenér.

Nepomohla ani řada střídání

Čína v úvodní sadě prakticky neměla potíže s domácím servisem, česká obrana ale nedokázala zastavit ani hůř připravené útoky. Asijský tým, který v pátek hladce prohrál s Kanadou, získal rozhodující náskok už ve střední části setu a ani řada střídání už Čechům nepomohla.

Hosté dlouho vedli i v druhé sadě, ale potom začaly českému mužstvu fungovat bloky a o vyrovnání se proměněným setbolem postarala dvojice střídajících hráčů Habr s Hadravou.

Falasca v třetím setu vyměnil oba smečaře a do hry poslal Zmrhala s Bartošem, jehož útok za stavu 23:23 málem knokautoval jednoho z bránících protivníků. Při setbolu pak skončila čínská smeč v autu.

Parádní nahrávky

"Začali jsme trochu nervózně, byly tam chyby. Oba smečaři Džavoronok i Michálek nehráli špatně, ale něco tomu ještě přece jenom chybělo. Udělali jsme změnu a Bartoš se Zmrhalem to dokázali nahradit. A musím ocenit i Janouchovy parádní nahrávky," řekl Falasca.

Bartoš, Zmrhal i autor 18 bodů Finger se v útoku nebojácně činili dál, a když nahrávač Janouch přidal dvě esa, vedli Češi ve čtvrtém setu už 22:14. Při třetím mečbolu pak utkání zakončil Zmrhal vytlučením čínského bloku a český výběr zůstal ve hře o prvenství na turnaji.

První turnaj druhé divize Světové ligy volejbalistů v Českých Budějovicích:

ČR - Čína 3:1 (-21, 22, 23, 17)
Rozhodčí: Heckford (Angl.), Van Gompel (Niz.). Čas: 107 min. Diváci: 3130.
Sestava a body ČR: Janouch 4, Michálek 5, Beer 10, Finger 18, Džavoronok 6, Veselý 6, libero Kryštof - Zmrhal 9, A. Bartoš 11, Hadrava 3, Habr, Zajíček. Trenér: Falasca.

Nejvíce bodů Číny: Taj Čching-jao 20, Čchen Lung-chaj 13, Sung Ťien-wej 9.

Kanada - Egypt 3:0 (23, 19, 16).

Tabulka:
1. Kanada 2 2 0 6:0 6
2. ČR 2 1 1 5:4 4
3. Egypt 2 1 1 3:5 2
4. Čína 2 0 2 1:6 0