Rodačka z Trutnova se nejdřív prosadila v běžecké stopě. Startovala na ZOH 2006 v Turíně, 2010 ve Vancouveru a 2014 v Soči, kde skončila jedenáctá ve skiatlonu a pátým místem na třicítce volnou technikou si připsala nejlepší výsledek.

Slavnostní zakončení olympiády v Pekingu.
Zimní olympiády (skoro) nikdo nechce. Řeší se stálí pořadatelé i arabský přelud

Jenže ji to táhlo mezi atlety, respektive k maratonu. Na OH 2016 v Riu de Janeiro doběhla šestadvacátá, o dva roky později získala na ME v Berlíně bronz a od té doby ji časem 2:26:31 patří český rekord.

Startovala na zimních i letních hrách

„Když jsem jako malá při sledování OH 1992 rozhlásila, že také pojedu na olympiádu, nenapadlo mě, že se mi to splní na zimních i letních hrách,“ vyprávěla maminka takřka tříleté Adélky.

„Raději si připomínám atletickou éru. Ať už jde o pražské premiéry v maratonu i půlmaratonu, maraton v New Yorku nebo rekordní čas na mistrovství Evropy. Zážitků byla spousta a většina z nich byla spojená s akcemi RunCzech.“

Tomáš Staněk.
Ve čtrnácti do Istanbulu. Nejžhavějším českým želízkem je koulař Staněk

V posledních letech laborovala s achilovkami a kyčlemi. Kvůli zdravotním trablům nedokončila v Sapporu poslední olympijský maraton. „Bylo toho víc. Zdraví, vztahy, které na podzim nebyly ideální,“ pokračovala. Velice si váží, že přišla nabídka od Carla Capalba, šéfa RunCzechu a pořadatele Pražského maratonu. „Jsem přesvědčená, že jsem přestala závodit ve správný čas,“ poznamenala Vrabcová Nývltová.

Od Olympu dostala nůž na krk

Zároveň nezastírala, že konec urychlilo ultimátum od Olymp centra sportu ministerstva vnitra. „Dostala jsem nůž na krk, že ve Valencii musím zaběhnout maraton pod 2:30 a nepustili mě na soustředění. Jinak bych asi ještě běhala dál,“ prozradila.

„Teď se těším na novou životní etapu. Budu podporovat talentované běžce a vyhledávat naděje,“ líčila slavná vytrvalkyně, která se stala členem týmu, v němž figurují zkušený Jiří Homoláč, talentovaní Patrik Vebr, Damian Vích, Martin Zajíc a Julia-Anna Lily Bell.

Ryan Crouser získal na MS 2019 v Dauhá stříbrnou medaili
Crouser má v hale splněno. Do léta budu chodit na ryby, říká světový rekordman

„Spolu s RunCzech Racing chceme dostat český běh na výsluní a třeba se mi povede najít nového Emila Zátopka,“ přála si Vrabcová Nývltová. Při troše štěstí je možné na ni narazit ráno v pražské Stromovce, kde v rámci pravidelných tréninků vede začínající běžce. Kdo by se chtěl připojit, stačí, se přihlásit na Prague International Marathon.