Člen týmu Lampre porazil v cílové rovince ve Vigu další elitní spurtéry Oscara Freireho ze Španělska a svého krajana Alessandra Petacchiho a stal se prvním lídrem 62. ročníku Vuelty.

"V posledních kilometrech vždycky ožívám, miluju spurty," uvedl Bennati poté, co si oblékl zlatý trikot vedoucího muže závodu. "Na chvíli jsem přišel o výhodnou pozici, ale pak jsem se zavěsil za Petacchiho a vyvezl se za ním do čela," dodal ke své taktice.

V hlavním poli ve stejném čase jako vítěz absolvoval dnešních zahajovacích 145 kilometrů i jediný Čech na startu Roman Kreuziger, který si na Vueltě odbývá debut na jedné z takzvaných "Velkých Tour".

Už v první etapě se musel s pelotonem rozloučit Američan Tom Danielson ze stáje Discovery Channel, jež se po sezoně rozpadne. Šestý muž loňské Vuelty se zapletl do hromadného pádu a zpět na trať už se nevrátil.

Výsledky - 1. etapa (145 km):

1. Bennati (It.) 3:43:09, 2. Freire (Šp.), 3. Petacchi (It.), 4. Davis (Austr.), 5. Boonen (Belg.), 6. Clerc (Švýc.), 7. Fernández (Šp.), 8. Zabel (Něm.), 9. Martias (Fr.), 10. Duque (Kol.), …48. Kreuziger (ČR) všichni stejný čas.