České házenkářky jdou po porážce (28:31) s Rumunskem na favorizované Norky. Souboj se severským obrem se hraje v Brest aréně v pondělí ve 21 hodin (přímý přenos vysílá televizní stanice Sport 1).

Češky si uvědomují vážnost situace, ale favorita se nebojí. „Atmosféra není vůbec špatná. Holky vědí, že můžeme hrát lépe,“ říká trenér Jan Bašný.

Česká reprezentační křídelnice Veronika Malá je před mistrovstvím Evropy ve Francii zdravá a ve formě.
Házenkářky protesty ve Francii netrápí. Přijde mi to přibarvené, říká Malá

Po nejlepší hráčce světa, rumunské střelkyni Neaguové, se národní tým postaví dalším evropským hvězdám. „Pozor si musíme dávat na všechny. Norky hrají strašně rychle. Vždycky jsou ve správnou chvíli na správném místě,“ upozorňuje kouč. „Žádná improvizace. Všechno je předem jasně určené, domluvené, nachystané,“ popisuje.

Rychlá až strojová hra v minulosti dokázala rozebrat nejednoho protivníka. Proti Německu až tolik nefungovala. „Nesmíme ztrácet míče, inkasovat góly z trháků,“ zdůrazňuje Bašný.

Špička se vyrovnává

Že Norkám schází klíčová hráčka a opora maďarského Györu, Nora Mørková neřeší. I bez nejlepší střelkyně olympiády a loňského světového šampionátu jsou Seveřanky nebezpečné. „Každá kombinace má svou variantu,“ vysvětluje trenér.

Triumf Němek nečekal, ukazuje na to, že se evropská špička vyrovnala. „Norky a domácí Francouzsky byly před turnajem pasovány na největší favoritky. Teď je možné, že si šampionát podmaní někdo jiný,“ přemítá. „Každopádně pokud prohrají s námi, jedou domů, a to asi nechtějí,“ usmívá se.

Ester Ledecká ve sjezdu na olympijských hrách v Pchjongčchangu.
Ledecká při druhém sjezdu v Lake Louise dosáhla na desátou příčku

I situace českých házenkářek se ale zkomplikovala. Pokud v prvním pondělním zápase Němky porazí Rumunky a ony nezvládnou souboj s Norkami, balí kufry. Když ale Neaguová a spol. své soupeřky přetlačí, bude Bašného výběr bojovat o postup ze skupiny až do konce.

„Na předcházejících šampionátech jsme vždycky první zápas vyhrály. Teď ne. Jestli ale chceme postoupit, musíme porazit správný tým. O to bude cennější, když vyřadíme Norky v prvním kole. Asi by se divily,“ spřádá plány Bašný.

Brzké vyřazení si nepřipouští a pod tlakem se necítí. „Samozřejmě výsledek zápasu Rumunska s Německem znát budeme. Nejde se od něj oprostit. Víme, že pokud Němky vyhrají, musíme zvítězit. Podle mě ale vyhrají Rumunky,“ dodává.

České házenkářky (v červeném) proti Rumunsku.
České házenkářky zaspaly začátek, Rumunsku podlehly o tři góly