Šlo o tandemové skákání s instruktorem, který měl profesionálního sportovce připevněného u břicha. Skok do prázdna z vrtulníku letícím ve výšce 3600 metrů každopádně vyžadoval odvahu, a tu všech 22 sportovců našlo.

Skifař Václav Chalupa (uprostřed) vyrazil 30. září 2018 od Karlova mostu v Praze na 850 kilometrů dlouhou plavbu do Hamburku
Na skifu už do Hamburku nepojedu, říká veslař Václav Chalupa

„Bylo to úžasný, trochu mi sice byla nahoře zima, ale jednalo se o nezapomenutelný zážitek. A nejlepší byl po vystrčení z helikoptéry volný pád. Na padáku to bylo taky super, když jsem ho řídil,“ vykládal svým typickým širokým úsměvem veslař Ondřej Synek. 

Nervozitu vystřídalo nadšení

Kromě toho si armádní sportovci zopakovali střelby, zdravotní a topografickou přípravu spojenou s nočním orientačním přesunem a zásadami přežití v krizi. Ze zážitků ovšem jednoznačně převládaly tandemové skoky, za něž na závěr výcviku obdrželi od velitelů diplomy s čestným titulem Vzdušný ďábel.

„Samozřejmě se dostavila nervozita. Provedení skoku je ale něco nádherného. Jsem hrozně rád, že mi nebylo špatně, což mi při podobných situacích někdy bývá. Maximálně jsem si to užil a šel bych do toho znova,“ popisoval své pocity kanoista Martin Fuksa.

Seemanová si v Argentině doplavala pro zlato
Parádní den: Seemanová si v Argentině doplavala pro zlato

Čtvrtkař Pavel Maslák také cítil respekt. „Protože se bojím výšek,“ přiznal. „Netušil jsem, jak to bude probíhat. Ze začátku to nebylo nic příjemného, ale pak už to ale bylo super.“

Holuša šel dvakrát

Josef Dostál skok nejdřív odmítl. „Museli mě přemluvit kluci. Až když jsem viděl, že je to relativně bezpečný, tak jsem se odhodlal. A bylo to zajímavý. Pocit stavu beztíže mi připadal povědomý, i když jsem ho nikdy nezažil. Řízení padáku bych přirovnal k jízdě na horské dráze,“ prohlásil dvoumetrový kajakář.

Mílař Jakub Holuša se z nebes řítil dokonce dvakrát. „Napoprvé nechyběly stres a emoce, při druhém seskoku jsem už byl v klidu. Snažil jsem se všechno naplno vnímat,“ líčil běžec své dojmy.

S Pavlem Maslákem pak v noci vyhráli orientační běh. „Snažili jsme se o to čtyři ročníky, ale povedlo se nám to až teď. Pro mě je výcvik každoročně speciální událost. Těším se na něj a vždycky se ho snažím co nejlíp zvládnout.“

Veronika Lálová už ví, jaké to je vyhrát StarDance. Nyní trénuje s Davidem Svobodou.
Když olympijský vítěz tančí. Snažím se držet krok, říká David Svoboda