Váňa tak absolvuje v sedle Tiumena v sobotu třetí kvalifikaci a 12. října plánuje vyrazit vstříc Taxisovu příkopu.

Loni po pádu ve Velké pardubické sice Váňa řekl, že s ježděním skončil, ale názor přehodnotil. "Je to blbý skončit kariéru tím, že jdeš od posledního skoku pěšky," komentoval Váňa na webu pardubického závodiště svůj návrat.

Váňa letos jel už v červnu, v Memoriálu Kamila Kuchovského na 4500 metrů skončili s Tiumenem třetí. Řekl pak, že se chystá na kvalifikaci. Do té nastoupí v sobotu od 17:00, kdy odstartuje Cena firmy Chládek a Tintěra Pardubice na 5800 metrů.

Osminásobný vítěz Velké pardubické Váňa se nehodlá jen zúčastnit a kvalifikovat.

"Na to, abych se jel jen projet, na to jsem už starej dost. Uvidíme, jestli tam ještě něco je," vyhlásil žokej, který třikrát vyhrál pardubickou s Železníkem, jednou s Vronským a třikrát s dnes již třináctiletým hnědákem Tiuemenem. Početné a kvalitní pole kvalifikace slibuje zajímavý dostih. "Bude to taková malá Velká pardubická," uvedl.

Již tradičně musí Váňa před dostihy hubnout. "Přestanu žrát a musím víc sportovat, co k tomu víc říct," řekl mluvou sobě vlastní. "Každý večer si jdu zaplavat, pak je na řadě sauna. Jezdím do práce na kole, teď ještě jezdím na bruslích," dodal.

Anglický plnokrevník Tiumen na přelomu července a srpna kvůli zranění čtrnáct dní netrénoval. "Nějakej kamarád ho ve výběhu nakopl, ale teď už je v pořádku. Poslední dva tři týdny pracujeme normálně, není vidět, že by mu to vadilo. Myslím si, že si díky zranění zase odpočinul," komentoval stav valacha jeho jezdec a trenér.

Za favority kvalifikace jsou vedle Tiumena považováni druhý kůň z loňské Velké pardubické Nikas, Cherwic, Kasim či loňský vítěz zářijové kvalifikace Silver Regent.