Dvě zlaté, stejný počet stříbrných a k tomu ještě tři bronzové radosti. Celkem sedm českých cenných kovů tehdy udělalo z olympijských her v jihokorejském středisku poměrně vydařené představení našich sportovců. Navíc doposud druhé nejlepší počínání v historii ZOH. 

To úplně nejlepší vystoupení českých barev proběhlo před osmi lety v ruském Soči, odkud si olympionici odvezli dokonce osm medailí. Zlatou jízdou se blýskly Eva Samková s Martinou Sáblíkovou, biatlonisté zase předvedli životní výkony s pěti kovy na svém kontě. 

Maskotem zimní olympiády v Pekingu je panda v ledovém obleku (vlevo) a lampionové dítě zase maskotem paralympiády.
Měsíc do olympijských her. Pekingu hrozí přehlídka skandálů

A s podobnými očekáváními se odjíždělo rovněž na Dálný východ. Největší naděje byly opět vkládány do rychlobruslení a biatlonu, úspěch na snowboardu byl taktéž tutovou věcí. A výročí dvaceti let od zlatého turnaje v Naganu spojovalo i české hokejisty.

Zklamání na ledě přebyla biatlonová nadílka 

Jenže těm se ani tentokrát nepovedlo navrátit tuzemskému hokeji slávu, jež nás provázela právě na sklonku minulého století. Svěřenci trenéra Josefa Jandače vstoupili do turnaje výborně, po výhrách nad Koreu, Kanadou i Švýcarskem suverénně ovládli boje v základní skupině. 

I ve čtvrtfinále si dokázali poradit s šikovným výběrem USA, avšak poté přišel již všem dobře známý pád. V semifinále narazili čeští hokejisté na ruskou hráz a po prohře 3:0 byli odkázáni do boje o bronz. Čekání na medaili se opět protáhlo. Kanada přestřílela národní tým 6:4 a vrhla na český hokej další temný stín. 

Čeští hokejisté (v červeném) proti Kanadě v bitvě o bronz na olympijských hrách v Pchjongčchangu.
Ani čtyři góly nestačily. Hokejisté v bitvě o bronz padli s Kanadou

Nepomohl ani fakt, že se turnaj v Jižní Koreji tentokrát odehrával bez účasti hráčů z NHL. Češi měli dobře nakročeno, ale podobně jako při posledních počínáních na světových šampionátech nezvládli ty nejdůležitější zápasy. V království českého hokeje tak zůstalo neveselo a truchlivo.

Konec smutku, navzdory hokejovému neúspěchu bylo v Pchjongčchangu poměrně veselo. Hned o první příjemné překvapení z kraje olympiády se postaral biatlonista Michal Krčmář, jenž si ve sprintu dojel pro fantastické stříbro. Na jeho výkon skvěle navázala i Veronika Vítková, ta si pro změnu vystřílela cenný bronz. 

I přesto se možná od českých biatlonistů čekalo malinko více. Zejména po zmiňované bohaté nadílce ze Soči. Zklamáním jistě byla ženská štafeta, dvanácté místo rozhodně nepotěšilo. Sedmá příčka v té mužské a osmá ve smíšené nejsou propadákem, ale také žádným zázrakem na biatlonovém nebi.     

Zdroj: Youtube

Bronzový knírek Samkové, zázrak jménem Ledecká 

Obrovská pozornost byla v Koreji upínána na snowboardistku Evu Samkovou, obhajující olympijské zlato ze Soči. I v tomto závodě dobře začala, ale ve vypjatém souboji se soupeřkami z Francie a Itálie nakonec padla. Úsměv na tváři však nezmizel, bronzová medaile příjemně zahřála na srdci.

Každé olympijské setkání provází nějaký krásný příběh, jenž šokuje celý sportovní svět. V roce 1998 se o jeden takový postarali čeští hokejisté na turnaji v Naganu, přesně o dvacet let později si vzala slovo lyžařka a snowboardistka v jednom Ester Ledecká.

V disciplíně na prkně sice byla jednou z horkých favoritek na zisk medaile, avšak v závodě superobřího slalomu na lyžích spíše platila za zelenáče mezi velkými hvězdami. Jenže to nikdo netušil, jaká esa z rukávu vytasí šestadvacetiletá dcera zpěváka Janka Ledeckého. 

Zlatá Ester Ledecká
Ledecká je olympijskou legendou. Získala druhé zlato, po lyžích i na snowboardu

Zlato na lyžích, zlato na snowboardu. Je toto vůbec možné? Ledecká ukázala, že bez problému. Podmanila si oba závody, přepsala celou olympijskou historii a stala se největším překvapením jihokorejských Her. A rovněž teprve druhou sportovkyní v dějinách, jež získala medaili ve dvou různých sportech. 

Sáblíková jako nejúspěšnější olympionička 

Do skládanky úspěšné medailové sbírky z Pchjongčchangu už scházela jenom rychlobruslařská hvězda Martina Sáblíková. Jasný adept na zlato. Tři nejcennější kovy z jedné zimní olympiády? To tu ještě opravdu nebylo. 

Zdroj: Youtube

První medaile jí utekla o půl vteřiny v závodě na 3000 metrů, kvůli tomu také vynechala start na 1500 m, aby se mohla soustředit na svou oblíbenou trať 5000 m. Vyplatilo se. Na vedoucí Nizozemku to sice nestačilo, ale stříbrnou medailí se vyrovnala Kateřině Neumannové v žebříčku nejúspěšnějších českých olympioniků. 

V rychlobruslařské aréně se však psal ještě jeden krásný příběh. O velké překvapení Her se postarala Karolína Erbanová, jež v posledním závodě na 500 metrů obsadila úctyhodné třetí místo, čímž uzavřela sbírku českých medailí na čísle 7.

Martina Sáblíková
Komplikace pro Sáblíkovou. Rozřízla si stehno, musí vynechat mistrovství Evropy

Olympiáda v Pekingu je nyní téměř za dveřmi. České sportovce tu nečeká nic lehkého, vyrovnání jihokorejské sbírky je spíše utopií. Ale kdo ví, třeba se na Dálném východě rozepíše další nezapomenutelný příběh.