Vše začalo záhadnou autonehodou minulý pátek u jeho domu. Vzápětí se provalila jeho nevěra, dokonce se o něm začalo hovořit jako o erotomanovi. Odstěhovala se od něj manželka Elin Nordegrenová a objevily se i zprávy, že se předávkoval léky.

Tiger Woods, idol Ameriky – té bílé i černé. Syn vietnamského veterána, který se vypracoval. Někdejší golfový Mirek Dušín se teď ocitl na ďábelsky šikmé ploše. Co vše ho nevěra bude stát? Manželství? Peníze? Popularitu? Anebo to ustojí?

„Každý krok, který teď udělá, pro něj bude těžký,“ míní Karel Tejkal, sportovní manažer. „Nějak si nedovedu představit, že by to mohlo být stejné jako dřív.“

Woods nyní oznámil, že aby se mohl více věnovat rodině, přerušuje na neurčitou dobu svou kariéru. Chce zachránit bortící se vztah se svou ženou, která mu dala ultimátum. I kdyby již nikdy nehrál, o finance se bát nemusí.

Vyděláno už dávno má. Jeho příjem překročil miliardu dolarů. O část příjmů ale jistě přijde. Vždyť v Americe už stáhli část reklam, ve kterých má hlavní roli, například firma Gilette. „Teď bude záležet na tom, co se na něj ještě provalí a jakou budou mít jeho sponzorské firmy trpělivost,“ uvažuje Tejkal.

Podle Davie Brown Indexu, který v USA určuje reklamní hodnotu celebrit, se propadl ze 6. na 24. místo. Ale i negativní reklama bývá pro některé firmy reklamou. A čas často zahladí rány. Německému tenistovi Beckerovi také prominuli aféru s ruskou modelkou Jermakovovou, v době kdy byl ještě ženatý s Barbarou Feltusovou.

Na lítost bude možná pozdě

Woods se kaje: „Selhal jsem. Zklamal jsem svoji rodinu.“ Pomůže mu to?

„Valí“ se na něj víc než jedna milenka. V bulvárech se množí počty žen, s nimiž údajně udržoval poměr. Podle německého Bildu jich bylo nejméně 11.
Lance Armstrong, ikona cyklistiky, radí: „Když nechceš, aby se takové věci o tobě psaly, tak je prostě nedělej.“

Naopak golfista John Daly, známý alkoholik, vyzval svět: „Dejte Tigerovi už všichni pokoj. Náš sport ho potřebuje.“

Jisté je, že jeho pověst utrpěla. „Prodělá jako rodič, sportovec i jako byznysmen, „myslí si Tejkal. Woodsovu causu dokonce řeší i v americkém kongresu. Přehodnocují návrh, zda mu udělit medaili „za službu národu“.

Otázkou je, zda bude Woods ještě golf hrát. Manželka mu údajně dala ultimátum: Buď já, nebo golf.

A pokud zůstane, bude ještě hvězdou? „Golf je náročný na psychiku. On už nebude mít nikdy tolik klidu, aby se stoprocentně soustředil. Od médií i ostatních lidí bude pod obrovským tlakem,“ říká Tejkal.

Společnost Woodse převážně odsoudila. Ale má na to právo? Mají ti, co ho nyní soudí, čisto před vlastním prahem?