Na úvod upřesnění. Nejde o ženu nebo transgendera… Ono prostřední jméno je jen přezdívkou. „Jednou mi tak řekl trenér na soustředění. Chytlo se to, začali mě tak oslovovat ostatní a nijak mi to nevadilo,“ směje se Procházka.

Možná jste o něm zatím neslyšeli - MMA (smíšená bojová umění) propaguje v českých končinách bijec Karlos Vémola. To muž jménem Procházka je slavnější v cizině, nejvíce v Japonsku. Právě tam ho před Velikonocemi čeká titulový zápas v organizaci Rizin.

Ale pojďme pěkně od začátku. Šestadvacetiletý bojovník má za sebou zajímavou cestu. Pár soubojů nejdříve absolvoval takříkajíc na ulici. „Rval jsem se často. Měl jsem rád to napětí. Dodával jsem si tím odvahu. Testoval jsem se, jestli obstojím v těžkých vyhrocených situacích,“ vypráví brněnský zápasník.

Postupem času však tento způsob vybití nestačil. „Začal jsem více studovat boj, techniky, prostě to dělat profesionálně,“ vysvětluje.

UFC je cirkus

Na jaře 2012 tak poprvé nastoupil k oficiálnímu duelu a o další tři roky později už se dostal do japonské organizace Rizin, kde nyní bude bojovat o titul ve váze do 93 kilogramů. „Dostal jsem se tam úplnou náhodou. Zrovna jsem měl zápas v Rusku, když se ozvali Japonci. Nebral jsem to moc vážně, ale manažer mi řekl, že to je velká výzva. Právě odsud kdysi vzešly největší hvězdy MMA,“ přibližuje.

Největším snem bojovníků je nyní UFC, v níž se točí obrovské sumy. „To je kolos. Přivezou stan, cirkus. Tisíce lidí chodí jen na značku UFC, ne tolik kvůli zápasníkům. Rizin je spíše o nich. Dbá se nato, kdo zápasí,“ myslí si muž s bilancí 23 výher a 3 porážek.

Angažmá v Rizinu mu zatím vyhovuje, byť přestupu do UFC by se v budoucnu nebránil. „Beru to jako určitou cestu a vývoj. Teď chci hlavně dojít pro titul. Nejsem plánovač,“ říká Procházka.

O čem duel bude? A proti komu? V neděli vyzve Mo Lawala, svého posledního přemožitele. Díky fyzické i mentální připravenosti si Procházka na Američana věří. „Je to zápas jako každý jiný, zároveň ho beru s větší vážností. Musím předvést to nejlepší. Jdu tam s nasazením svého života. Chci zvítězit, nic víc, nic míň,“ dodává jasně a stručně.

Vnitřní svět

Kdo ví, třeba mu pomůže jeho přístup k tréninku. Český zápasník se totiž zabývá také mentální stránkou bojových umění. „Když se chce člověk posouvat, musí to zkoumat,“ vysvětluje.

Fascinuje ho třeba samurajský kodex Bušidó či meditace. „Je důležité, aby si člověk nenechal zanést hlavu. Hlavně musíte pracovat tak, že vlastně meditujete neustále. V každé situaci máte kontrolu nad svou myslí, rozpoložením. Vnímáte přímo, nejste ovlivnění emocemi či předsudky. Snažím se vše vnímat čistě,“ vypráví.

Mentální stránkou se zabývá už delší dobu. „Je potřeba zjistit, jak člověk sám funguje, jak je nastavený, jaký má charakter. Poznáváte sám sebe. A buď jste spokojený, nebo se chcete nějakým způsobem měnit. Už to jedu čtvrtým rokem. Zabývám se svým vnitřním světem a jeho tříbením,“ povídá muž s přezdívkou „Denisa“.

Co myslíte, pomůže mu to v neděli při boji o titul?