Ve svých sedmadvaceti letech byl poprvé povolán do reprezentace, ale než stihl zazářit, tak skončil. Proč? Na povrch vyplavaly jeho devět let staré rasistické narážky na sociálních sítích.

Když mu před nedávnem zazvonil telefon od trenéra anglického národního týmu, tak nevěřil vlastním uším. „Jsi povolán do reprezentace, gratuluji!“ A Ollie Robinson mohl začít slavit. V sedmadvaceti letech konečně zúročil dřinu, kterou tomuto specifickému sportu obětoval.

Hráč klubu Sussexu oslnil v zejména v poslední sezoně a doslova si vystřílel vstupenku mezi nejlepší kriketisty Velké Británie. Jenže v dresu národního týmu se slunil pouhých sedm dní na přípravném soustředění. Ten osmý se probudil a dozvěděl se, že v reprezentaci nadobro končí.

Co se stalo? Na povrch vyplavaly téměř deset let staré příspěvky Robinsona na sociálních sítích. Příliš neopatrná sdílnost vlastních názorů se nevyplácí. Jenže tehdy kriketista nepřemýšlel. Byl mladý, rozdováděný a plný elánu.

Ondřej Kúdela
Bojovník Kúdela se nevzdává. Chci očistit své jméno, hlásí před arbitráží

Tak si pojďme představit pár příspěvků z jeho repertoáru. V jednom z nich vtipkoval, že jeho muslimský kamarád je bomba, v dalším zase urážel Asiaty. Ty si mimochodem bral na pranýř velice rád. A jeho poslední perlička stojí opravdu za to. „Ženy, které hrají videohry, mají více sexu,“ napsal na Twitter.

O dopadu příspěvků jej informoval jeho trenér Chris Silverwood. Robinson možná čekal slova zastání, těch se však nedočkal. Ba naopak trenér naznačil, že za tato vyjádření musí přijmout zodpovědnost, bez ohledu na jejich stáří. „Každý občas děláme něco špatně,“ dodal.

Robinson byl zničený, zlomený. To mu však není nic platné. Ortel je jasný: v národním týmu končí a na snovou kariéru může zapomenout. Nyní se kauzou zabývá Kriketová rada Anglie a Walesu, která má hráčovo suspendování na svědomí.

Martin Malík, předseda FAČR.
Končící šéf fotbalu o džihádu i aféře Kúdela: Je to skandál, Češi jsou poškozeni

Reakce veřejnosti je ale dosti překvapivá. „Tweety Robinsona byly špatné a urážlivé. Jsou ale 10 let staré a napsal je hloupý teenager. Ten je nyní muž a oprávněně se omluvil. Trest je nepřiměřený,“ řekl britský ministr sportu Oliver Dowden. Přeci jen se Ollie dočkal zastání.

Vyjádření Rady kritizoval rovněž i premiér Boris Johnson. Na sociálních sítích se strhla obrovská diskuse, která se ve většině staví na stranu kriketisty. „Hanba všem, kteří se podíleli na takovém zničení mezinárodní kariéry,“ napsal jeden z uživatelů. „Rada by se měla stydět,“ dodal další.

Robinson stihl v národním týmu pouze premiéru, ve které rozhodně nezklamal. Chválili jej trenéři i fanoušci. Jenže nyní je jeho budoucnost nahnutá a je dost možné, že na světové scéně definitivně dohrál. Je však tento trest spravedlivý?