Na palubovce po závěrečné siréně vypukla totální euforie. Téměř to vypadalo, jako kdyby Žabiny slavily mistrovský titul. Tak moc pro ně výhra nad hegemonem Ženské basketbalové ligy znamená. „Tohle se stane jednou za život. USK je aktuálně jeden z nejlepších klubů v Evropě, což se ukázalo na Final four Euroligy. Musím smeknout před celým týmem včetně trenérů, byly jsme skvěle připravené,“ radovala se do kamery TV Nova žabinská opora Petra Záplatová.

Brněnské družstvo už ve třech předchozích vzájemných kláních ukázalo, že se s USK dá hrát. A v pondělí vytáhlo takový výkon, který stačil na famózní skalp. „Pocity jsou nepopsatelné. Neustále čteme a slyšíme názory, že je finále zbytečné, předem rozhodnuté, a že jsme tu jen do počtu. Přesně tyhle komentáře jsem začal hráčkám před sérií říkat. Dobře totiž známe sílu našeho týmu,“ podotkl trenér Žabin Viktor Pruša.

Jiří Procházka (vlevo) porazil na galavečeru UFC 300 Aleksandara Rakiče
Procházka uhranul svět MMA. Americký bijec se do něj ale pustil a tvrdě pykal

Pro jeho svěřenky se přitom druhý duel finálové série nevyvíjel dobře. Těsně prohrály obě úvodní čtvrtiny, USK šlo do kabin s vedením 31:26.

Pražankám vyšel především úvod druhého poločasu, ve kterém se jejich náskok vyšplhal až na patnáct bodů. Pak ale začala jízda domácích hráček za obratem.

Žabiny předvedly neskutečné poslední minuty, manko dotáhly a v dramatické koncovce urvaly historickou výhru. „Prohrávali jsme o patnáct bodů, přesto jsme ale porazili tým, který nedávno vybojoval bronz v EuroLize. Ukázalo se, jako jsou holky silné jako parta a tým. Je to zadostiučinění,“ těšilo Prušu.

Tragédie, která se odehrála v rámci 58. ročníku Rallye Šumava, kdy po nehodě zemřela navigátorka Alena Krejčíková (41), nezasáhla jen příznivce rallye, ale její kamarády, jelikož byla na Klatovsku doma.
Pomoc pro rodinu Aleny Krejčíkové: Jezdci rallye a přátelé založili sbírku

Finálová série, která se hraje na tři vítězné zápasy, pokračuje pátečním utkáním v Praze, už nyní je však jisté, že se na jih Moravy vrátí. Čtvrtý duel vypukne v hale Rosnička v neděli. „Bohužel se do Brna musíme vrátit, ale naše ambice se nemění. Pocity jsou špatné v tom, že jsme na hranici psychických i fyzických sil. Žabiny toho využily, hrály na hranici rugby, což bylo proti nám,“ zhodnotila druhé finále trenérka USK Natália Hejková.

Žabiny Brno - USK Praha 71:69
Čtvrtiny:
13:15, 13:16, 21:23, 24:15.
Nejlepší střelkyně: Cunaneová 17, Záplatová 13, Kneževičová 11 - Saballyová 24, Cazorlaová 14, Condeová 11.
Stav série: 1:1 na zápasy.