A pozor po dlouhých deseti letech se téhle šipkařské galashow zúčastní i český reprezentant. Mnohonásobný český šampion Karel Sedláček se před televizními kamerami a miliony diváků z celého světa utká už zítra večer s Angličanem Keeganem Brownem, bývalým juniorským mistrem světa.

„Je to nevídaná věc a velká motivace pro všechny české šipkaře,“ řekl Sedláček pro Deník. Sympaťák s přezdívkou „Kája Zlej“ (jež příliš neodpovídá jeho obvyklému širokému úsměvu) ví, že v Ally Pally bude outsiderem, zároveň ale věří, že postup do dalšího kola je možný.

Šipky dobývají Česko

Tradiční, tzv. steelové šipky v uplynulé dekádě prodělaly nevídaný boom, který z někdejší hospodské zábavy britských dělníků udělal globální sport a z nejlepších hráčů obletované hvězdy s milionovými příjmy. Vždyť letošní mistr světa si přijde na 500 tisíc liber, tedy přes 14 milionů korun.

Pokud jde o šipky v Česku, ty za tímhle vývojem zatím nesměle pokulhávají. I tak se ale věci postupně mění. Fanoušků valem přibývá - stačilo vidět masivní zájem publika o nedávnou pražskou exhibici šipkařských hvězd v čele se světovou jedničkou Michaelem van Gerwenem.

Příští rok už česká metropole poprvé přivítá plnohodnotný turnaj PDC v rámci European Tour. To byla ještě nedávno představa z říše snů.„Je to úžasná zpráva nejen pro zdejší hráče, ale pro celou střední Evropu,“ hodnotí Sedláček snahu profišipek o dobytí nového teritoria. 

Hráč se musí otrkat

Právě český šampion letos ukázal, že i amatér ze srdce Evropy může proniknout mezi profesionální elitu. V září se probil na klání European Tour v Nizozemsku. Následoval jeho historický úspěch v kvalifikaci MS.

A o to jde pro ambiciózní české šipkaře je klíčové nehrát dokola jen mezi sebou, ale co nejvíc se poměřovat se zahraniční konkurencí.

„Člověk se musí otrkat a pořád hrát,“ uvědomuje si Sedláček. „V šipkách je nejdůležitější mít srovnanou hlavu. Každý hráč má nějakou dobu, během níž dozraje. Sám si to teď víc užívám. Dokážu si nepřipouštět stres, což jsem dřív dělával,“ popsal.

Zazáří i ženy? 

Organizátoři letošního MS se rozhodli velkoryse rozšířit počet účastníků z 72 na 96, nejvíc v historii. Ruku na srdce bez tohoto kroku by byly české šance na účast citelně nižší.

PDC poprvé nabídla dvě účastnická místa také ženám. Z kvalifikačních turnajů postoupily Angličanka Lisa Ashtonová a Ruska (žijící v Anglii) Anastasia Dobromyslová. To je další velké téma turnaje obstojí proti mužské konkurenci?