Zachová byla při neúčasti dvojnásobného olympijského vítěze Lukáše Krpálka největší nadějí českého týmu. Do turnaje vstoupila výhrou nad Belgičankou Alessií Corraovou, která po deseti sekundách nastavení dostala třetí trest. Další dva duely s vicemistryní Evropy z roku 2020 Rakušankou Magdalenou Krssakovou a osmnáctiletou Italkou Savitou Russovou ukončila před časovým limitem.

K tomu neměla daleko ani v semifinále, kdy favorizovanou Leškiovou zhruba v polovině duelu dostala na zem a držela ji. Dostala wazari, ale pár sekund před tím, než by obdržela ipon, se jí soupeřka vysmekla. Dvojnásobná vicemistryně světa Leškiová pak útočila, ale bodovat nedokázala a Zachová se ve 23 letech dočkala životního úspěchu.

Odplata za porážku

Ve finále pak bronzové medailistce z loňského MS Van Lieshoutové oplatila porážku z březnového Grand Slamu v Tbilisi. Jako první sice krátce před polovinou zápasu bodovala jednadvacetiletá Nizozemka, ale Zachová vzápětí kontrovala a přehodila Nizozemku na záda. Utkání tak na začátku třetí minuty ukončila a mohla slavit. Na seniorských šampionátech byla dosud nejlépe pátá na předloňském ME.

Finálová soupeřka Zachové Van Lieshoutová po bronzu z posledního MS sbírá úspěchy i v této sezoně. Vyhrála Grand Prix v Linci a byla třetí na Grand Slamech v Baku a Tbilisi. Právě v Tbilisi v březnu Zachovu porazila.

Zachová ukončila dvacetileté čekání českých judistek na cenný kov z mistrovství Evropy. Poslední českou zástupkyní na evropském pódiu byla před ní v roce 2004 Andrea Pažoutová. Ve finále byly před Zachovou jen Lenka Šindlerová v Helsinkách 1989 a Michaela Vernerová v Ostende 1997, ale ani jedna z nich to k titulu nedotáhla.

Dalším českým reprezentantům se dnes nedařilo. Věra Zemanová v kategorii do 63 kg, Adam Kopecký a Petr Mladý ve váze do 81 kg i Chusniddin Karimov v kategorii do 73 kg prohráli hned první zápas. V sobotu ještě nastoupí Radomír Musil v kategorii do 90 kilogramů.

Muži:
Do 73 kg: 1. Hejdarov (Ázer.), 2. Lavrentěv (Rus.), 3. Šavdatuašvili (Gruz.) a Gaba (Fr.), …Karimov (ČR) vyřazen v 1. kole.

Do 81 kg: 1. Grigalašvili (Gruz.), 2. De Wit (Niz.), 3. Albayrak (Tur.) a Borchashvili (Rak.), …Kopecký a Mladý (oba ČR) oba vyřazeni v 1. kole.

Ženy:
Do 63 kg: 1. Zachová (ČR), 2. Van Lieshoutová (Niz.), 3. Leškiová (Slovin.) a Russová (It.), …Zemanová (ČR) vyřazena v 2. kole.

Do 70 kg: 1. Matičová (Chorv.), 2. Teltsiduová (Řec.), 3. Tsunodaová (Šp.) a Cvjetková (Chorv.).