„V mém věku?" směje se třiatřicetiletý Jícha. Trochu si odpočine od německého tlaku, o špičkové duely v Lize mistrů ale nepřijde. Ideální.

Přestup do Barcelony nespadl z čistého nebe. „Trvalo to delší dobu. V kontaktu jsme byli dlouho, v podstatě celou moji kariéru," popsal Jícha. S Kielem se rozloučil po bezmála osmi letech věrných služeb, vyšperkovaných monumentální sbírkou trofejí. Ve středu ho Barcelona oficiálně představí jako novou superhvězdu týmu.

Mezi házenou v Německu a ve Španělsku je asi nemalý rozdíl. Co čekáte od nového působiště?
Je jasné, že německá a španělská liga jsou totálně odlišné soutěže. Obrovský rozdíl. V Německu z těch osmnácti bundesligových týmů může každý porazit každého, poslední může vyhrát nad prvním. To ve Španělsku možné není, v tom je kvalitativně rozdíl.

Budete hrát méně často než v Kielu?
Zápasové vytížení bude určitě menší, navíc jsem domluvený s trenérem, že pokud se nebudu cítit úplně dobře, můžu některé zápasy vynechat a připravovat se individuálně. Hlavní je, abych byl fit na ty zápasy, pro které mě Barcelona nakoupila. A to je Liga mistrů, měření sil s těmi nejlepšími kluby v Evropě.

V Německu je házená top sport, haly jsou narvané. Nebude vám ta atmosféra chybět?
Upřímně řečeno, i tohle byl jeden z aspektů, které jsem bral v potaz. Věk ale člověk nedokáže zastavit, proto jsem se rozhodl pro Barcelonu. A možná teď budu čtyři roky rád, že jsem ve velkoměstě, že jsem anonymní.

Vaši poslední sezonu v Německu poznamenalo zranění. Jak jste na tom nyní?
Teď je to už třetí měsíc, co jsem kvůli zranění vlastně nic nedělal. Až teď začínám zlehka vyklusávat. Pokud to bude dobře pokračovat, tak bych se mohl během asi šesti týdnů objevit v soutěžním zápase.

Jdete ze zimy do tepla, to vám při rozhodování určitě také pomohlo, ne?
To je pravda. (úsměv) Klimatický rozdíl bude značný. Abych pravdu řekl, tak se docela těším. Kiel jsem jako město miloval, prostředí tam bylo skvělé, ale na ten déšť a vítr jsem si nikdy nezvykl. Počítám, že bude příjemné mít tři čtvrtě roku na očích sluneční brýle.

Domluvíte se španělsky?
Neumím ani slovo. (úsměv) Někdy před osmi lety jsem se trochu učil, když jsem už myslel, že mě čeká přestup do Španělska. Možná si ještě něco malilinko pamatuju, ale v zásadě začínám od začátku.

Rád by se potkal se Satoranským

Když se objevily zprávy o tom, že jste na odchodu z Kielu, spekulovalo se i o finančních důvodech…
Finanční věci se řešily mezi oběma kluby. Já jsem hlavně rád, že jsem členem takhle skvělého týmu, který mi nabídl smlouvu až do roku 2019.

V německých novinách se ale psalo, že o přestup stojíte i kvůli nákladnému splácení nepovedených investic z minulosti. Hrálo to nějakou roli?
Ten převzatý článek z německých médií, který si někdo z vašich kolegů „dobře" přeložil, se vůbec nezakládá na pravdě. Nebylo by férové tvrdit veřejnosti, že Jícha trpí nějakou nouzí. Pro mě je hlavní, že kontrakt v Barceloně nabízí pro moje tělo možnost dál působit ve špičkovém týmu evropského formátu. Na to, že je mi 33 let, je to paráda. Barcelona mě koupila jako špičkové hráče pro ty velké zápasy, určitě to není nějaký důchod. (úsměv)

Bavil jste o svém novém působišti s mladším házenkářským kolegou Michalem Kasalem, který v Barceloně dva roky hrál, hlavně za béčko?
Abych pravdu řekl, tak zatím ne. Michal měl přece jen trochu jinou roli, on trénoval s tím druhým mančaftem. Zatím jsem s ním o tom tedy nemluvil, ale věřím, že až se potkáme třeba na srazu nároďáku, tak si popovídáme.

S reprezentací tedy nekončíte?
Pro nároďák je určitě lepší, že jsem nezůstal v Kielu. Pokud budu fit, vždycky rád přijedu.

V basketbalové Barceloně hraje Tomáš Satoranský, s ním jste v nějakém kontaktu?
Hrozně moc rád bych se s ním potkal. Budeme hrát i trénovat ve stejné hale, takže se to přímo nabízí. Zápasy basketbalistů určitě budu navštěvovat, stejně jako se rád podívám na fotbalový Nou Camp.

Fandil jste i dřív Barceloně? Nebo spíš Realu?
Já jsem v tomhle takový nevyhraněný. (smích) V Německu je to tak, že každý prostě musí fandit nějakému týmu, já to tak neměl. Leda jsem v posledních letech fandil Viktorce Plzeň, k té se budu dál hrdě hlásit.