Soupeři, zvlášť ti z Ukrajiny, mu nemůžou přijít na jméno, ale v Rusku je za hrdinu. Může za to znak Z, které si Kuljak přilepil na hruď při březnovém Světovém poháru v Dauhá. Dvacetiletý ruský šampion měl při slavnostním vyhlášení na dresu symbol, který se objevuje na ruských tancích při okupaci Ukrajiny. Chtěl tím vyjádřit podporu své zemi.

Jenže za porušení pravidel a etického i disciplinárního kodexu byl Kuljak potrestán disciplinární komisí Mezinárodní gymnastické federace (FIG) ročním zákazem. Navíc byl dodatečně diskvalifikován a musí vrátit bronzovou medaili i prémii 500 švýcarských franků (téměř 12 tisíc korun). Další dva tisíce švýcarských franků má zaplatit za disciplinární řízení.

Suspendovaný gymnasta s verdiktem nesouhlasí a proti ročnímu zákazu se odvolal. „Rozhodnutí považuji za nespravedlivé,“ pronesl Kuljak. „Neudělal jsem nic nezákonného,“ bránil se. Už dříve uvedl, že znak Z je symbolem pro vítězství a mír, a stejné gesto by prý udělal znovu.

A příležitost k tomu dostane. Kuljak sice nesmí soutěžit na všech akcích schválených FIG až do května 2023, ale může startovat v rámci Ruského poháru. „Kuljak má právo závodit v ruských soutěžích i přes roční diskvalifikaci od mezinárodní federace," řekla podle agentury TASS trenérka ruského národního týmu Valentina Rodioněnková. „Řekli jsme mezinárodní federaci, že nespravuje naše soutěže a jejich sankce se tak na ně nevztahují.“

Nejde o první případ

Kuljak se objeví minimálně na závodech v Kaluze začátkem července. Ještě před vynesením verdiktu o ročním zákazu mladý Rus startoval na dubnovém mistrovství Ruska v Kazani. „Ivan je statečný chlap, tato situace ho nezlomí,“ vzkázala Rodioněnková.

Kuljak je dalším ruským sportovcem, který se neřídí rozhodnutím mezinárodní federace. Dvojnásobný olympijský vítěz z Tokia Jevgenij Rylov, který se zúčastnil shromáždění na stadionu v Lužnikách na podporu ruského prezidenta Vladimira Putina, dostal od světové plavecké federace stopku na devět měsíců. Nic si z toho ale nedělal a nastoupil v národním šampionátu.