Soupeři, zvlášť ti z Ukrajiny, mu nemůžou přijít na jméno, ale v Rusku je za hrdinu. Může za to znak Z, které si Kuljak přilepil na hruď při březnovém Světovém poháru v Dauhá. Dvacetiletý ruský šampion měl při slavnostním vyhlášení na dresu symbol, který se objevuje na ruských tancích při okupaci Ukrajiny. Chtěl tím vyjádřit podporu své zemi.

Jenže za porušení pravidel a etického i disciplinárního kodexu byl Kuljak potrestán disciplinární komisí Mezinárodní gymnastické federace (FIG) ročním zákazem. Navíc byl dodatečně diskvalifikován a musí vrátit bronzovou medaili i prémii 500 švýcarských franků (téměř 12 tisíc korun). Další dva tisíce švýcarských franků má zaplatit za disciplinární řízení.

Ruští vojáci na Ukrajině
„Z“ na dresu? Udělal bych to znovu, tvrdí Rus. Prý ho vyprovokovali Ukrajinci

Suspendovaný gymnasta s verdiktem nesouhlasí a proti ročnímu zákazu se odvolal. „Rozhodnutí považuji za nespravedlivé,“ pronesl Kuljak. „Neudělal jsem nic nezákonného,“ bránil se. Už dříve uvedl, že znak Z je symbolem pro vítězství a mír, a stejné gesto by prý udělal znovu.

A příležitost k tomu dostane. Kuljak sice nesmí soutěžit na všech akcích schválených FIG až do května 2023, ale může startovat v rámci Ruského poháru. „Kuljak má právo závodit v ruských soutěžích i přes roční diskvalifikaci od mezinárodní federace," řekla podle agentury TASS trenérka ruského národního týmu Valentina Rodioněnková. „Řekli jsme mezinárodní federaci, že nespravuje naše soutěže a jejich sankce se tak na ně nevztahují.“

Nejde o první případ

Kuljak se objeví minimálně na závodech v Kaluze začátkem července. Ještě před vynesením verdiktu o ročním zákazu mladý Rus startoval na dubnovém mistrovství Ruska v Kazani. „Ivan je statečný chlap, tato situace ho nezlomí,“ vzkázala Rodioněnková.

Olympijská vítězka Marija Lasickeneová z Ruska.
Ruská hvězda šije do olympijského šéfa. Vyčítá mu, že je zbabělec a pokrytec

Kuljak je dalším ruským sportovcem, který se neřídí rozhodnutím mezinárodní federace. Dvojnásobný olympijský vítěz z Tokia Jevgenij Rylov, který se zúčastnil shromáždění na stadionu v Lužnikách na podporu ruského prezidenta Vladimira Putina, dostal od světové plavecké federace stopku na devět měsíců. Nic si z toho ale nedělal a nastoupil v národním šampionátu.