V závodě mužů by příležitostní sázkaři zplakali nad výdělkem. Pro triumf si na trati, jež měřila čtyři kilometry a měla 22 kontrol, doběhl Ralph Street. Až pátý muž v žebříčku sprintu (a 37. v celkovém rankingu IOF).

Jeho triumf byl lehce symbolický - v ulicích slavil Street (anglický výraz pro ulici). „Neměl jsem žádný problém, jsem šťastný,“ líčil následně do televizní kamery.

Orientační běžci Tomáš Křivda a Tereza Janošíková
Svátek nejen ve skalách. Česko hostí Světový pohár v orientačním běhu

Křivda měl ve středu skvělý start, na úvodních mezičasech se držel v popředí. Sám však přiznal, že v labyrintu zbořelin hradu zazmatkoval, což je u nejkratšího závodu v orientačním běhu takřka vždy fatální.

„S výsledkem budu spokojený, ale měl jsem na víc. Ze zbrklosti jsem tam vytvořil dvě chyby po sobě, což mě stálo lepší umístění. Aspoň mám motivaci do dalších závodů,“ řekl pro Českou televizi.

Hvězdy z Norska a Švýcarska neuspěly

Česká Lípa ukázala světové elitě historické centrum, zahrady i dětské hřiště. Několik dlouhých postupů nabízelo řadu variant, kudy se vydat. „Chystal jsem to zhruba dva roky. Otevřeli jsme vodní hrad, klášterní zahrady,“ poznamenal stavitel tratí Petr Karvánek.

Vidět byli i další čeští reprezentanti, kteří si připsali několik zajímavých skalpů. Reprezentační trenéry ohromil Jakub Chaloupský, juniorský mistr světa, jenž skončil sedmnáctý. Těsně porazil fenomenálního norského šampiona Kaspera Fossera. 

Chvíli to vypadalo, že by všem mohl vypálit rybník Jakub Glonek, který dokonce na prvním televizním mezičase vedl.

Při asi nejvíce záludném postupu na čtrnáctou kontrolu však udělal chybu, kdy si nevšiml plotu u zámecké zahrady. „Štve mě, jak jsem to zvrtal,“ zmínil muž, jenž obsadil 24. příčku.

MS v orientačním běhu: Závod na klasické trati a radost i vyčerpaní Miloše Nykodýma
Cimrman a gratulace od premiéra. Skály na Kokořínsku českou medaili nepřinesly

Malou náplastí byl pro něj pohled na výsledkovou listinu, až za ním skončil slavný Švýcar Daniel Hubmann. 

Streeta, jenž se přesně trefil do předpokládaného času vítěze (14:30), doprovodil na pódium druhý Gustav Bergman ze Švédska a třetí Yannick Michiels z Belgie. 

Kosová těžila z brzkého startu

Závod žen byl jasnou záležitostí, alespoň tedy z pohledu Tove Alexanderssonové. Švédská reprezentantka navázala v Česku tam, kde před dvěma lety skončila. Zase získala zlato, stejně jako na mistrovství světa, které mělo centrum v nedalekých Doksech.

„A to jsem nebyla na sprint moc připravená. Nohy byly na začátku rychlejší než hlava,“ smála se třicetiletá běžkyně, jež na šampionátu v roce 2021 triumfovala ve všech pěti závodech.

S časem 14:19 (trať 3,6 km, 19 kontrol) porazila sokyně o parník: druhá Natalija Gemperleová ze Švýcarska ztratila 35 vteřin, třetí místo obsadila Sara Hagstromová ze Švédska.

MS v orientačním běhu: Smíšené sprintové štafety v Doksech
KVÍZ: Hustník, vynálezce buzoly i rekordy. Co (ne)víte o orientačním běhu?

Z českých žen se nejvíce smála Denisa Kosová. Spíše kroutila hlavou překvapením, s pátým místem nepočítala ani ve snu. „Tohle jsem nečekala,“ líčila zkušená česká běžkyně, jež pochází z Rychnova nad Kněžnou.

Od pódia ji dělilo devět vteřin. Kosová však uznala, že měla výhodu v podobě brzkého startu. Vyhnula se dešti. 

„Nám už to hodně klouzalo, sama jsem tam spadla,“ líčila Tereza Janošíková. Největší česká hvězda skončila devátá, podle mezičasů chybovala hlavně ze začátku. Vendula Hořčičková se ve výsledkové listině objevila na 22. místě.