"Momentálně se mi těžko hledají slova," řekl zkušený házenkář bezprostředně po utkání.

Když se zamyslel, hned však moc dobře věděl, že porážka s Dánskem (obhájcem titulu) v poměru 29:33 nebyla příčinou vyřazení. Češi si problémy způsobili hned na úvod, kdy podlehli Rakušanům.

Čtěte více: Házenkáři důležitou výhru nad Dánskem nevydřeli a na ME končí

"To byl velmi pokažený první zápas. Chtěli jsme bojovat o postup, ale tím jsme o něj přišli. Ten výkon měl být jako v těch zbylých dvou zápasech. A je teď úplně jedno, z jakého důvodu se to nepovedlo," podotkl Jícha.

Není to házenkářská tragédie

Vypadnutí už ve skupině ho mrzí, ale nechce si z něj zase dělat až moc těžkou hlavu.

"Nechtěl bych z toho dělat na tomhle místě házenkářskou tragédii. Já jsem měl před šampionátem slova optimismu, protože jsem si byl plně vědomý mé role kapitána. Chtěl jsem vlít do týmu sportovní optimismus tím, že budu pozitivně naladěný," podotkl Jícha.

Šampionát podle něj ukázal, že Češi prostě za evropskou špičkou momentálně trochu zaostávají. "Házenkářská kvalita je neúprosná, je jasně vidět, jakou házenkářskou generaci máme. Jsme skvělí kamarádi, ale k té velké evropské špičce se chceme zatím dostat," řekl.

"Ten náš sport je v tomhle neúprosný. Jakmile je někdo horší, tak se to s velkou pravděpodobností projeví. Tady bohužel nemůžete uhrát bezbrankovou remízu. Jednou vám to může vyjít a pak to zabetonujete. Ta výkonnost se projeví. Ale těší mě, že jsme druhý a třetí zápas hráli jako jeden muž, za to jsem na ten tým pyšný," doplnil Jícha.

Vyřazení tušil hned po Rakousku

Zvlášť za výkon v posledním vystoupení proti Dánům získal český celek slova uznání i od domácích fanoušků.

"Myslím, že jsme to odehráli velmi kvalitně až nad hranicí našich momentálních možností. Z toho pohledu by bylo nefér po tomhle utkání říct, že jsme zklamaní, že jsme nepostoupili. To jsme si prohráli už v prvním zápase," uvedl Jícha.

Čechům ještě mohlo před posledním zápasem s Dánskem pomoci, pokud by Rakušané s Makedonií neprohráli a naopak ji výrazněji porazili. Jícha to ale nepředpokládal. Naopak s vyřazením počítal.

"Moc dobře jsem si byl po tom našem prvním zápase vědom, jak tahle skupina dopadne. Chtěli jsme samozřejmě extrémně zabojovat. Ten zápas Makedonie s Rakouskem ale pro mě nebyl žádným překvapením. Makedonci mají kádr složený z hráčů, kteří hrají Ligu mistrů, navíc žádné druhé housle," uvedl jednatřicetiletý Jícha.

Konec v reprezentaci? Ne

Neúspěch ho však nijak nepoznamenal. Po šampionátu má dál chuť reprezentovat.

"Jsem a budu v národním týmu pořád proto, že cítím zodpovědnost za to předat české házené něco, co jsem se naučil v té světové házené a že si užívám i ve světové házené takový respekt. Že to v Čechách trochu hapruje, zatím nehraje roli. Až samozřejmě mě to jednou bude štvát až moc, tak se na to možná vykašlu," uvedl Jícha.

Velkou energií ho nabíjí, když vidí kolem sebe snaživé talenty.

"Pro člověka, který jako já miluje házenou, je úžasné vidět, jaké zapálení mají ti hráči, kteří byli na takovéhle turnaji poprvé. Možná vypadají trošku jako já, když jsem byl poprvé na mistrovství Evropy ve Švédsku a koukal trošku s otevřenou pusou," dodal s úsměvem kapitán německého Kielu.