Osmatřicetiletý borec získal zlaté medaile v elitní kategorii v letech 2010, 2011 a 2014 a poté s úspěchem přestoupil na silnici. Bude českou hvězdou a tváří táborského šampionátu (2. až 4. února). Zároveň i lákadlem pro věrné fanoušky, kteří ho poženou dopředu.

Má spoustu zkušeností, ale nelze očekávát, že by český hrdina mohl konkurovat současným cyklokrosařským suverénům v čele s famózním Nizozemcem Mathieu van der Poelem. Nicméně jméno Štyby má stále zvuk.

Štybar se v Hongkongu rozloučil se cestní kariérou: 

Zdeněk Štybar. Ilustrační snímek
Štybar dojel třetí v Hongkongu. Nejspíš šlo o poslední závod silniční kariéry

Při sledování televizního záznamu, jak vítězně projíždí cílem, se se zájmem usmíval. „Bylo to něco nepředstavitelného. Doufám, že ještě potěším fanoušky. Bylo by skvělé zakončit kariéru v první deseti, ale musím být realista,“ prohlásil jezdec, jehož v posledních letech sužovaly zdravotní problémy.

Nejlepší místo, kde se rozloučit

„Tenkrát mi pomohla dlouhá příprava. Už dva roky předem jsme s Radkem Šimůnkem táborskou trať testovali. Mám na to pěkné vzpomínky,“ pokračoval závodník, který v silniční kariéře startoval na všech třítýdenních závodech Grand Tour. „Teď se mi v hlavě a v přípravě všechno odehrává, jako kdybych chtěl zvítězit. A popohání mě to iv tréninku.“

A protože je mu táborský triumf z roku 2010 neustále připomínán, napadá ho, že by se pomyslný kruh v areálu Komora pěkně uzavřel.

„Asi nelze vybrat lepší lokalitu, kde se rozloučit s kariérou, než právě tam, kde se naplno rozběhla. Na rozloučení je to ideální místo,“ řekl cyklista, který v minulých dnech trénoval na Mallorce.

Zdeněk Štybar se hodlá s kariérou rozloučit na únorovém MS v Táboře.Zdeněk Štybar se hodlá s kariérou rozloučit na únorovém MS v TábořeZdroj: se svolením Ivany Roháčkové

Závodník pocházející ze Stříbra by se rád loučil v pokud možno špičkové formě. „Chci být jako dřív na vrcholu sil. To je můj cíl. Rád bych, aby tělo vydrželo dávky, které si teď nakládám, a vymáčkl z něj maximum, co v něm ještě zůstalo,“ vykládal. „A to mě žene dál a nabíjí energií, abych se posunul na dobrou úroveň.“

Co si Jan Svorada myslí o současném dění v cyklistice? Čtěte v textu:

Ján Svorada
Bývalý cyklista Ján Svorada: Tour de France v Česku? Smysl dává jen Praha

Všechno však není a ani nemůže být tak, jak by si přál. „Cítím záda a kolena, ale to není nic nového. Mám tréninkové manko a musím zkombinovat intenzitu s vytrvalostí, což není běžný model tréninku. Proto nejedu šest hodin v klidu, ale šest hodin s intervaly. Nicméně se domnívám, že právě tohle je ta správná cesta, jak se přiblížit cyklokrosové špičkě,“ přemítal závodník žijící s manželkou a synem v belgickém Essenu.

Kvůli Táboru se nad ránem nebudí

Původně chtěl poměřit síly s cyklokrosovou elitou před MS poprvé na belgických tratí v polovině prosince. Později se přikláněl k tomu, že premiéru odloží až na čas po vánočních svátcích. Nakonec se však rozhodl vyjet už nyní na akci Robotland Cyclocross Essen.

\"Potřebuju se dostat do terénářské techniky i závodního rytmu,\" uvedl Štybar, který počítá s tím, že táborský okruh si vyzkouší v lednu při mistrovství republiky.

Jak vzpomíná legendární Alberto Contador na Vueltu:

Alberto Contador
Legenda Contador o Vueltě: Ze závodu je cítit duch jižní Evropy a méně stresu

„Jako generálku na Tábor bych pak zvolil závěrečný podnik Světového poháru v holandském Hoogerheidu, který se jede týden před šampionátem. Pak už se na jihu Čech sjede cyklokrosový výkvět,“ líčil Štybar, který má na kontě etapové triumfy na Tour de France a Vueltě.

Pravděpodobní poslední akci cyklistické kariéry bere profesionálně. „Je to konečný datum, a tečka. To mě žene do tréninku, ale kvůli Táboru se nad ránem nebudím. O to se spíš postará můj syn,“ dodal s úsměvem.