Byly na dně. A nic nenasvědčovalo tomu, že se od něj brzy odrazí. České volejbalistky na začátku ledna nezachránily mizerně rozehranou kvalifikaci a musely skousnout, že se (po čtrnácti letech) na mistrovství Evropy nepodívají.

„Kvalifikaci provázely problémy, co se týče vztahů,“ neskrývala poté blokařka Kateřina Holásková.

Odpověď vedení svazu byla rychlá, v půlce února odvolalo kouče Zdeňka Pommera a nahradilo jej Řekem Jannisem Athanasopulosem.

Ten se stal třetím zahraničním odborníkem na lavičce ženské reprezentace od roku 2012.

Zkušenosti s cizinci byly rozporuplné. Zatímco Ital Carlo Parisi nezklamal, Němec Alexander Waibl vydržel u kormidla národního týmu jen pár měsíců a jeho odchod před baráží o evropský šampionát v září 2016 byl hodně nečekaný. „Nazvala bych ho útěkem,“ uvedlo tehdy libero Veronika Dostálová.

Horké kaštany z ohně pak tahal právě Pommer. A nutno zmínit, že úspěšně. Jenže vztahy se zašmodrchaly, omluvenky opor se kupily a vše skončilo zmiňovaným kvalifikačním výbuchem.

Atmosféra v týmu se zlepšila

Jannis Athanasopulos dokázal zásadní věc. Hráčky mu uvěřily. „Chce, abychom společně stále komunikovali,“ líčí vycházející hvězdička českého výběru univerzálka Gabriela Orvošová.

Atmosféru uvnitř družstva oceňuje také blokařka Barbora Purchartová. „Máme fajn partu. Pořád zažíváme srandu. Nikdy se nenudíme.“

Obě byly v reprezentaci i během nepovedené kvalifikace. Smečařka Andrea Kossányiová si v lednu dala pauzu. „Angažování pana trenéra bude mít velký přínos pro celý náš volejbal. Má jiné metody. Mělo by to být fajn,“ míní stěžejní žena českého útoku. Kossányiová jen ve finále Evropské ligy zatížila konto Chorvatek jednadvaceti body. Další navrátilkyně Veronika Trnková sedmnácti, Pavla Šmídová zase vítězství řídila z postu nahrávačky.

Vlastně už schází jen ruská mistryně Helena Havelková. „Z prvního bloku jsem se omluvila. Uvidím, jestli mě bude trenér chtít pro olympijskou kvalifikaci,“ říká.

Do té doby zbývá sehrát v Limě Challenger Cup, z něhož se nejlepší tým probojuje do prestižní Ligy národů.

Češky budou mít (od středy) zdatné soupeřky: ve skupině Chorvatky a Peruánky, ve druhé figurují Argentinky, Tchajwanky a Kanaďanky.

„Tým už prokázal bojovného ducha,“ vzpomíná Athanasopulos na chvíle ze základní skupiny, kdy stál blízko vyřazení. Jenže měl štěstí… „A holky uvěřily, že mohou vyhrávat,“ dodává.