Stejně jako před rokem získala korunu pro Krále cyklistiky žena. Po freestylové jezdkyni Ivetě Miculyčové ovládla anketu Českého svazu cyklistiky zástupkyně tradiční české disciplíny Kristýna Zemanová. Druhý skončil v absolutním pořadí 59. ročníku ankety vicemistr světa v MTB maratonu Martin Stošek, třetí byla právě Miculyčová, mistryně Evropy v disciplíně Freestyle BMX.

„Je to pro mě obrovská čest a jsem moc šťastná. Trofej pro Krále cyklistiky je takový krásný bonus k životnímu roku, kterým pro mě ten minulý určitě byl,“ uvedla dvacetiletá Zemanová po vyhlášení na galavečeru ve Velké Dvoraně Veletržního paláce v Praze.

Vítězka si v neděli v Táboře vyjela v terénu třetí domácí titul v elitní kategorii za sebou, loni získala v kategorii do 23 let bronz na mistrovství světa v Hoogerheide a následně i na mistrovství Evropy v Pontchateau. Zároveň je nejžhavějším českým želízkem pro únorové MS na jihu Čech.

„Navíc jsem se posunula i ve světovém poháru. Dokázala jsem si, že se můžu rovnat s nejlepšími a stále se zlepšovat,“ uvedla nadějná závodnice, která si slavnostní večer náramně užívala. „Sejdou se lidé z různých disciplín, jsme v krásných šatech, je to takové noblesní. Vlastně odměna, že se vidíme jinak než v dresech. Takové zpestření si pokaždé užiju.“

Zajíčková do Síně slávy

V rámci galavečera byli vyhlášeni i vítězové za jednotlivé disciplíny. Nejlepším jezdcem MTB je Martin Stošek, kategorii BMX ovládla Iveta Miculyčová, královnou mezi dráhaři je Veronika Jaborníková, majitelka dvou stříbrných medailí z ME v kategorii U23, úspěšný junior Kryštof Král byl nejlepší mezi silničáři.

Prvenství mezi cyklokrosaři patří Zemanové, mezi sálovými cyklisty ovládli anketu úspěšní reprezentanti v kolové Radek Adam a Tomáš Horák. Nejlepším para cyklistou je Pavlína Vejvodová, která na MS i ME na silnici ovládla ve své kategorii jak silniční závod, tak časovku. Nejlepšími juniory byli vyhlášeni dráhaři Adam Bittman a Adéla Marková.

Do Síně slávy byla uvedena Iva Zajíčková, bývalá dvojnásobná vicemistryně světa v na dráze. Český svaz cyklistiky slaví letos 140 let existence, a tak na galavečeru připomněl nejen úspěchy předchozího roku, ale nabídl i zajímavé příběhy z historie jednoho z nejstarších sportovních svazů.

Každá disciplína byla uvedena vzpomínkami osobností - například Jána Svorady, Jaroslava Kulhavého, bratrů Jana a Jindřicha Pospíšilových a dalších velikánů české cyklistiky.

 

Anketa Král cyklistiky 2023

Král cyklistiky: 1. Kristýna Zemanová, 2. Martin Stošek, 3. Iveta Miculyčová

Silnice: Kryštof Král

Horská kola: Martin Stošek.

Dráha: Veronika Jaborníková

Cyklokros: Kristýna Zemanová

Sálová cyklistika: Radek Adam, Tomáš Horák

BMX: Iveta Miculyčová

Paracyklistika: Pavlína Vejvodová.

Junioři: Adam Bittman, Adéla Marková

Síň slávy: Iva Zajíčková