Bude to letos podobné? „Hodně lidí čeká, že navážeme na to, jak jsme hráli v roce 2015. Vzhledem ke složení týmu bychom ale spíš měli začít psát nový list,“ trefně poznamenal ostřílený lídr Jiří Welsch. Současný reprezentační kádr, který dal dohromady trenér Ronen Ginzburg, je i kvůli několika absencím opor citelně mladší a méně zkušený.

Hodně nováčků

„Máme sedm hráčů, kteří nikdy nehráli na velkém turnaji. Někteří z nich jsou i v základní pětce,“ upozornil Ginzburg na včerejší tiskové konferenci. Do finální nominace se nakonec neprobojovali Tomáš Vyoral a Adam Pecháček. Na soupisku byl naopak dopsán Šimon Puršl.

I letmý pohled na českou sestavu odhalí, že schází jedna z hvězd předloňského turnaje Veselý. Ten se rozhodl po náročné sezoně reprezentaci odmítnout. Chybí i Američan s českým pasem Blake Schilb. „Nechci se bavit o hráčích, kteří tu nejsou, ale o těch, kteří tu jsou a mají chuť hrát na Euru. Máme dvanáct dobrých hráčů s charakterem a bojovností,“ je přesvědčený Ginzburg.

Hlavní bude postup

Zopakovat sedmé místo by ale i tak bylo hodně nečekané. V základní skupině, která se hraje v rumunské Kluži, se Češi utkají s domácím týmem, Španělskem, Maďarskem, Černou Horou a Chorvatskem. Do play-off postoupí čtyři týmy. Úkol je tedy jasný v první řadě zvládnout mače s papírově přijatelnějšími soky Maďarskem a Rumunskem.

„Musíme být realističtí. Naším cílem je postup ze skupiny. Považoval bych to za velký úspěch. V play-off už se pak může stát cokoli, stejně jako před dvěma roky,“ řekl Ginzburg.

Jeho svěřenci z devíti přípravných zápasů vyhráli jen dva. V generálce v Lotyšsku prohráli vysoko 69:103, to ale nehrál klíčový tahoun Satoranský. „Zlepšovali jsme se zápas od zápasu a výsledky byly hodně těsné, takže jsme mohli mít i víc výher,“ zhodnotil Ginzburg přípravu na Euro.

To se koná uprostřed Transylvánie, proslulé země upírů, vlkodlaků a krvavých pověstí. „Kousek od Kluže je prý nejstrašidelnější les v Evropě,“ smál se Satoranský, když bylo rozhodnuto o tom, že český tým sehraje základní skupinu právě v Kluži (další se hrají v Helsinkách, Istanbulu a Tel Avivu). Snad si srdnatí čeští junáci v Rumunsku poradí jak s nadpřirozenou havětí, tak se soupeři na palubovce.