Zmocní se vás prazvláštní pocit, chvíli jen nevěřícně zíráte. Na zápasnických žíněnkách se zmítají dvojice v nelítostném souboji. Jenže se tu neperou muži, ale ženy.

SERIÁL DENÍKU - Ženy v mužských sportech

„K zápasu jsem se dostala docela nevinně,“ vypráví česká reprezentantka Nina Sklenková. „Jednoho dne dělali u nás ve škole nábor. Ukazovali nám nejrůznější chvaty a já si řekla: Všechno se má zkusit.“ Už zůstala.

Jaká je? Blonďatá, málomluvná, ani ne moc svalnatá dvacetiletá dívka. Kdyby jí lupič přepadl v noci na ulici… „To bych zápasnickou techniku nepoužila. Možná jen záhlaváka. Ale spíš bych utekla. I když se umím prát, moc bezpečně se necítím.“ Věkem patří ještě mezi juniorky, ale na evropském šampionátu dospělých v Sofii letos skončila pátá. „Nina strašně moc chce něco dokázat,“ vyzdvihuje kouč Luděk Burian. „Hodně si slibuju od olympiády 2012 v Londýně,“ dodává.

Chtělo by to jen větší domácí konkurenci. „U nás není žádná.“ lituje Sklenková. Ani vlastní klubovou soutěž tu zápasnice nemají.

„I proto teď pořádáme v hale Olympu měsíční mezinárodní kemp.“ říká Burian. S tréninkem mu vypomáhá americký trenér japonského původu, který se usadil v Česku. „Jmenuje se William May,“ prozrazuje zápasnice a chystá se k dalšímu souboji. „Hrajeme hru na žraloky a rybu. Já jsem ryba a všichni na mě postupně zaútočí. Pak se role vymění.“

Na uši si upevňuje podivná sluchátka. „Jsou to speciální chrániče. Udělal se mi na uchu karfiol,“ směje se. Karfiol? „Taková boulička, u zápasníků je celkem běžná,“ vysvětluje.

Z trenýrek jí na břichu vykukuje ještě jiná ozdoba. „Mám tu vytetovaného čínského bojovníka. To je můj talisman.“ Pomůže jí i za rok v jeho „domovině“? Na čínské olympiádě.

Box, ten nemusím

Zdají-li se vám následující otázky poněkud netradiční, pak vězte, že rozhovor je ušitý na míru ženám v mužských sportech.

1. Existuje sport, který by podle vás ženy nikdy neměly dělat?

Asi box. Už se tam na můj vkus moc bojuje. Je to podle mě spíš mužský sport. Ale ze zvědavosti bych se šla na ženy boxerky podívat.

2. Jste emancipovaná v běžném životě?

Moc ne. Mám ráda, když mi muž podrží dveře…

3. Co vám na mužích nejvíc vadí?

Vůbec nevím. Nic mě nenapadá.

4. Pustila byste muže k šití, vaření, praní?

K vaření asi ne. O ty ostatní práce bych se s ním podělila.

5. Brečíte u romantických filmů?

Naposledy jsem brečela u filmu Million Dolar Baby. Ale nebrečím vždycky. (mh)

Nina Sklenková, zápasnice

narozena: 21. 3. 1987, Chomutov

oddíl: Resortní sportovní centrum ministerstva vnitra

trenér: Luděk Burian trenér reprezentace: Burian

největší úspěchy: 2. MEkadetů 2002 Bulharsko, 3. MEkadetů 2003, 5. ME2007 Bulharsko, 5. ME2007 Srbsko