Jak nejlépe zapomenout na zklamání ze sobotního závodu, i když v něm skončíte třetí? Přeci světovým zlatem. V případě Josefa Dostála už třetím v kariéře.

Čtyřiadvacetiletý kajakář před MS v Račicích vyhlásil útok na dva tituly. Jeho plány zhatilo sobotní finále na kilometru, ve kterém přišel v závěru o vedení a dojel bronzový. O den později si už dal před domácími fanoušky větší pozor a o nejcennější kov na poloviční distanci se připravit nenechal. 

Na pětistovce tak Dostál potvrdil letošní dominanci, když doposud nenašel přemožitele. Druhého Dána Reného Holtena Poulsena porazil v cíli o více než sekundu a půl, třetí skončil Ukrajinec Oleh Kucharyk.

Ze svého třetího světového titulu měl takovou radost, že po průjezdu cíle vyskočil z lodě do vody. „Super, krása,“ slavil před novináři Dostál. "Jen mě mrzí, že jsem tady utopil oblíbené brýle. Teď jsou někde v bahně a za čas je budou s chutí rozežírat červi," usmál se "vykoupaný" hrdina.

Stejně suverénní jízdu předvedl o chvíli později i kanoista Martin Fuksa, stříbrný ze sobotního kilometru. Cílovou pásku na pětistovce protnul o více než půl sekundy dříve než Ital Carlo Tacchini, bronz oslavil Bělorus Maxim Petrov.

„Je to naprosto nejspeciálnější pocit, jeden z mých nejlepších sportovních zážitků. Bylo to naprosto skvělý. Strašně se těším na další tvrdou dřinu. Je to prostě bombový,“ zářil Fuksa.

Pod úspěch českých barev se podepsal i čtyřkajak. Jakub Špicar, Daniel Havel, Jan Štěrba a Radek Šlouf přidali na pětistovce bronz. Nově složená posádka jestě v polovině závodu ztrácela, ve finiši ale zrychlila a probojovala se na stupně vítězů.

Návštěvu, která jen v neděli atakovala 5 000 lidí, si chválil šéf pořadatelů i českého svazu kanoistiky Jan Boháč. "Od závodníků i zahraničních výprav slyším slova chvály, všechno nám vyšlo. Říkali, že srovnatelný byl jen olympijský Londýn," usmíval se spokojený Boháč a jedním dechem dodal: "A šest medailí? To je neskutečný výsledek, už po třech sobotních jsem cítil, že to dopadne extrémně dobře."

Radost z vydařeného šampionátu měl i dvojnásobný olympijský šampion Martin Doktor. „Je to neuvěřitelné, nemám moc slov. Medaile jsou taková odměna. Doufám, že nebudeme čekat dalších 59 let, než tady budeme mít zase takový krásný šampionát,“ usmíval se Doktor.