Skifař Ondřej Synek se stal historicky prvním českým mistrem světa ve veslování v olympijské disciplíně. Král letošní sezony porazil na šampionátu na Novém Zélandu domácího obhájce prvenství Mahého Drysdala, třetí skončil Brit Alan Campbell.

Osmadvacetiletý Synek letos vyhrál všechny závody Světového poháru i mistrovství Evropy a svůj životní rok zakončil i triumfem na jezeře Karapiro. Do finále sice veslař pražské Dukly postoupil z druhého místa za Drysdalem, jenž ovládl předešlé čtyři šampionáty, ale v bojích o medaile byl nejlepší.

"Je to sezona jako ze snu. Nikdy by mě nenapadlo, že můžu vyhrát všechny závody, ale povedlo se," řekl Synek, který i zahraničním novinářům zopakoval, že byl na Drysdalea naštvaný za jeho chování před startem semifinále. "Nevím, proč to udělal," vrátil se k "divadlu" soupeře se chybějícími samolepkami a opakovaným startem pro údajnou technickou závadu.

Synek se pořádně najedl a věděl, že vyhraje

Do závodu sice nejlépe odstartoval Campbell, ale Synek vše kontroloval z druhé pozice. Po 750 metrech se dostal svěřenec kouče Milana Dolečka do čela a první místo již neopustil. Vypracoval si sekundový náskok, který v závěru zdvojnásobil a jistě si dojel pro životní výsledek.

V rozhovoru pro Radiožurnál dokonce přiznal, že tušil, že vyhraje už před startem. "Bylo to hodně těžké, protože foukalo z boku, ale já jsem tušil, že to vyjde. Dobře jsem se vyspal, dobře jsem se najedl, všechno bylo prostě super," řekl rodák z Brandýsa nad Labem.

Drysdalovi, který přišel o šanci na pátý triumf na MS nezbylo, než českému vítězi pogratulovat. "Byl to nejtěžší závod, který jsem v životě jel. Chtěl jsem Ondřeje porazit, aby mohli být všichni hrdí, ale nešlo to. Snažil jsem se, dřel. Bylo to fantastické," řekla novozélandská hvězda, která část sezony vynechala s ohledem na problémy se zády a soustředila se hlavně na domácí šampionát.

Knapkové finálový závod nevyšel

Mezi ženami se tolik nedařilo Miroslavě Knapkové, která medailové ambice nenaplnila. Její finále skončilo nečekaným triumfem Fridy Svenssonové ze Švédska, která vyhrála systémem start - cíl. Seveřanka tak dokázala ukončit vítěznou sérii Bělorusky Jekatěriny Karstenové-Chodotovičové, jenž ovládla předešlé čtyři světové šampionáty a celkem má doma šest zlatých medailí z MS.

Svenssonovou a Karstenovou-Chodotovičovou doplnila na medailových pozicích domácí Emma Twiggová, Knapková byla s velkým odstupem čtvrtá. Svěřenkyně trenéra Tomáše Kacovského se dlouho držela v popředí, po startu byla druhá a ještě na mezičase 1500 metrů třetí. Poté ale nedokázala odolat ataku Twiggové a do bojů o medaile vůbec nezasáhla. "Zkusila nástup, ale místo aby zrychlila, tak odpadla," uvedl Kacovský pro Radiožurnál.

Osmatřicetiletá Karstenová-Chodotovičová se ještě ve finiši snažila dojet Svenssonovou, ale nakonec byla o 18 setin sekundy pomalejší.

Boj o medaile čeká ještě dvojskif žen ve složení Lenka a Jitka Antošovy, které se ve finále představí v neděli.

Mistrovství světa ve veslování na Novém Zélandu - finálové jízdy:

Muži:

Skif:
1. Synek (ČR) 6:47,49, 2. Drysdale (N. Zél.) 6:49,42, 3. Campbell (Brit.) 6:49,83.
Dvojka bez korm.: 1. Murray, Bond (N. Zél.) 6:30,16, 2. Reed, Triggs Hodge (Brit.) 6:30,48, 3. Tziallas, Christou (Řec.) 6:36,00.
Párová čtyřka lehkých vah: 1. Německo (Koch, Wichert, Lichtschlag, Hartig) 6:11,44, 2. Francie 6:14,02, 3. Dánsko 6:14,94.
Čtyřka bez korm. lehkých vah: 1. Velká Británie (Chambers, Mattick, Williams, Bartley) 6:10,71, 2. Austrálie 6:10,78, 3. Čína 6:10,79.

Ženy:

Skif: 1. Svenssonová (Švéd.) 7:47,61, 2. Karstenová-Chodotovičová (Běl.) 7:47,79, 3. E. Twiggová (N. Zél.) 7:49,64, 4. Knapková (ČR) 7:56,38.
Dvojka bez korm.: 1. Haighová, Scownová (N. Zél.) 7:17,12, 2. Gloverová, Stanningová (Brit.) 7:20,24, 3. Franciaová, Cafarová (USA) 7:22,46.
Párová čtyřka lehkých vah: 1. Německo (Müllerová, Reimerová, Noskeová, Draegerová) 6:44,94, 2. USA 6:47,99, 3. Čína 6:49.