Shrňme si v kostce vývoj posledních dnů. Bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný v posledním nařízení uvolnil i sport (dvacet lidí venku, deset uvnitř). Nový ministr Jan Arenberger po dvou dnech ve funkci řekl, že sportovat půjde, ale jen venku. Za pár hodin si to rozmyslel a (nejen) sport uvrhl do klatby.

Muži na kajacích v Praze-Zbraslavi
Amatérský sport se v pondělí neotevře, ministr znovu omezil setkávání

Tenhle obrat rozčílil funkcionáře, sportovce i běžnou veřejnost. Arenberger musel okamžitě na "kobereček". Krizové jednání svolal Andrej Babiš, jenž kromě ministra zavolal i Milanu Hniličkovi, předsedovi Národní agentury pro sport. A schůzky se účastnil také Miroslav Jansta, šéf České unie sportu.

Hledání variant

"Hledali jsme varianty, jak za složité pandemické situace najít skloubení požadavků epidemiologů, ministerstva zdravotnictví a požadavků od sportovního prostředí," prozradil Jansta.

Jedna možnost se našla - a právě tu má dnes schválit vláda. Amatéři budou moci sportovat v maximálním počtu dvanácti lidí na jednom velkém hřišti venku.

Sportovní hala. Ilustrační snímek
Zástupce sportu šokovala ministrova otočka. Dodržte slib, vyzývá ČOV

Má to několik podmínek. Zásadním bodem číslo jedna je rozdělení na skupinky po dvou, přičemž se nesmějí přiblížit na deset metrů. "Musí jít o organizovaný sport, nutný je i negativní test. Za týden bychom se měli opět sejít a vše vyhodnotit," vysvětlil Jansta.