Evropská unie byla založena roku 1993 díky Maastrichtské smlouvě. Jak je možné, že k roku 2015 od založení má tolik členů? Myslím si, že hlavní myšlenka je vytvořit uspokojivé ideály všech zemí. Každý chce, aby se člověk v jakémkoli věku rozvíjel. Díky tomu jsou podporovány různé projekty. Tím bych poukázala na projekty škol, měst, vesnic, sdružení a mnoho úspěšných organizací.

Stále více odpadků

Kladu si různé otázky. Přispěla EU něčím třeba mému městu? Určitě ano, máme různé projekty, které pomáhají zpříjemnit bytí ve městě. Například zateplení škol, aby se děti mohly vzdělávat a nepřemýšlet nad tím, kdy si zajít pro bundu. Osobně vím jaké to je, když teplo odchází ven a nezůstává tam, kde má být. Řeší se i recyklování, dnes již palčivá globální otázka, protože odpadků je stále víc a víc.

Ale EU pomáhá vybudovat i to, co mám kolem sebe ráda? Ráda jezdím na kole a motat se někde na silnici mezi dopravou je velmi nebezpečné. Cyklistů přibývá a silnice pro nás není dostatečně bezpečná. Myslím si, že si to uvědomil i „někdo nahoře" a spolufinancuje nové cyklostezky. Adrenalin v sobě má každý, ale někdo si ho představuje i jinak. Jak já? Třeba adrenalinové stezky v podzemí, které EU pomohla zrealizovat. Tato kulturní zajímavost přivedla do Znojma mnoho turistů i místních a přiblížila naši historii veřejnosti. Podzemí se stalo nedílnou součástí turismu ve Znojmě.

Středoškolský život

Asi jako každý teenager se nerada učím. Mám kolem sebe však prostředí, které mi zpříjemní učení? Podle mě ano. Výpočetní technika a některé smartboardy nám pomáhají ke vzdělání. Evropská unie konkrétně naší škole díky zrealizovaným projektům pomáhá svým spolufinancováním. Krásné moderní prostředí středoškolský život příjemně podtrhne.

A jaký projekt vnímám jako přínosný? Projekt „Výchova k podnikavosti prostřednictvím studentských minipodniků" se mi zdá jako skvělý nápad pro rozvíjení žáků. Pochopit, že není jednoduché jen tak vést podnik a brát si peníze do kapsy. Uvidí problémy, které každý den v podniku nastávají a musí je vyřešit s nejmenším rizikem. Tohle vše by studenti nezažili, kdybychom nedostali nějaké peníze od EU.
Někdo říká, že být v Evropské Unii není dobré, ale já se na to koukám z jiné strany. Ze strany žáka, který díky projektům má možnost něco nového zažít a vyzkoušet.

Kristina Fialová
SOU a SOŠ SČMSD, Znojmo, s. r. o.
Nový Šaldorf-Sedlešovice 
Jihomoravský kraj
Téma: EU kolem nás