Jedna z hlavních velmocí Evropské unii uvažuje o vystoupení z tohoto společenství. Ve Velké Británii chystají referendum a právě občané se rozhodnou, jak naloží s účinkováním této velmoci v EU.

Druhý problém, který musí Evropská unie řešit, je neutichající válečný konflikt vyvolaný na hranicích Ruska a Ukrajiny, který byl vyvolán snahou Ukrajiny vstoupit do Evropského společenství. Tento zájem se naopak vůbec neshodoval s názory Ruska, které se snaží zabránit vstupu, ačkoliv se oficiálně nepřidávají na žádnou stranu konfliktu.

Šíření nebezpečných nemocí

Další blížící se problém nastane, pokud se bude neustále zvětšovat příliv přistěhovalců. Mohlo by dojít k nebezpečným situacím. Nechci být skeptik, ale mohlo by dojít k nekontrolovanému šíření nebezpečných nemocí, vzniku nebezpečných organizací, které by se mohly nekontrolovaně přemisťovat po celé Evropě.

Pokud ale dokáží členské státy EU najít společnou řeč a přečkají tuto krizi, mohlo by dojít k rozkvětu, který by mohl vyvrcholit zavedením jednotné měny v celé Evropě, a nebo dokonce společného jazyka.

Věřím v to, že v mých 50 letech bude v celé EU již příjmutá společná měna. Tedy i Česká republika přijme tuto měnu. Myslím si, že to bude mít převážně dobrý přínos pro českou a potažmo evropskou společnost. Hlavně se usnadní pro každého z nás cestování, nebudeme nuceni při každé cestě do zahraničí navštěvovat směnárny. Přesto se u nás vždycky naleznou euroskeptici, kteří budou zásadně proti přijetí Eura.
Z celkového hlediska vypadá stále Evropská unie velice zdravě, a pokud dojde k vyřešení zásadních otázek, věřím, že dojde k zlepšení životní situace každého z nás.

Jan Renner
Gymnázium Jateční 22
Ústí nad Labem
Ústecký kraj
Téma: EU v budoucnosti