Myslím si totiž, že se zásadně promění struktura měst. Dnešní důležitá velkoměsta se propojí a vzniknou z nich velkoměsta, kde se lidé budou snažit žít snad co nejekologičtěji. Z takovýchto měst téměř zmizí vliv kultury, zejména té zahraniční.

Ale indické restaurace a čínské čtvrti budeme moci nalézt na předměstích - dnešních městech, které si nechají svůj původní ráz.

Různá struktura měst je ale jeden z těch menších rozdílů dnešní Evropy oproti té budoucí. Ty důležitější obnášejí řešení většiny dnešních problémů Unie, kupříkladu dnes a denně řešené imigrační politiky. Za 35 let už nebudou do Evropy putovat ilegální imigranti. Proč? Protože EU bude pomáhat řešit problémy v zemích, odkud imigranti přicházejí.

Celní kontrola

Uvnitř EU budou hranice vnímány pouze geograficky. Obyvatelé, pokud nebudou hrdi na svou národnost, se na hranicích rádi budou slučovat s cizinci. Převoz přes hranice by však byl hlídán - podél hranic by se monitoroval pohyb zboží, a místy by měla stanici celní kontrola, která by na popud systému sledujícího hranice dojela na místo převozu. Tato situace zůstává nepozměněna, protože úplné vymizení hranic a cel by mělo nepěkný dopad na ekonomiku státu.

Nesmí se ale zapomenout na druhou možnost, jak může Unie dopadnout. Toto společenství států se, podle kritiků, může dříve či později rozpadnout. Poté zpravidla přicházejí katastrofické scénáře. Pokud se ale této oblasti poštěstí a nenapadne ji žádná velmoc, určitě se postaví na nohy a v těch pětatřiceti letech se vrátí do stavu, v jakém ji známe dnes. Vznikne nová Evropská Unie.

Filip Dráber
Gymnázium Olgy Havlové
Ostrava
Moravskoslezský kraj
Téma: EU v budoucnosti