(Rozhovor proběhl na téma EU do budoucnosti):

1) Začnu už s momentální problematikou, souhlasíte s přijetím Eura?
Ne, nesouhlasím.

2) Proč ne?
Nemyslím si, že je euro stabilní měna a navíc by to znamenalo, že bychom museli platit dluhy například Řecka, Španělska a jiných států. Navíc na nich krásně vidíme, kam je euro dostalo. Kdyby zůstali u svých měn, které si nejspíš opět zavedou, nebyli by v takových problémech. Nejde spojit tolik rozdílných ekonomik. Jediný stát, který na tom vydělává je Německo a v podstatě si ostatní kupuje, protože jejich banky kupují dluhopisy ostatních zemí.

3) Takže si myslíte, že když bychom přijali Euro, že se budeme mít hůř?
Myslím si, že je to tak půl na půl. Obyčejní lidé by pocítili asi jen to, že by místo papírových peněz nosili samé kovové peníze. Řekl, bych, že problém Česka není v euru, ale spíš v lokální politice a našich zákonů.

4) A jak tedy podle Vás bude vypadat společná evropská budoucnost za několik let?
Jestli se nějak nezmění imigrační politika, tak mám docela strach o Evropu jako křesťanskou kulturu. K tomu náš štědrý sociální systém. Jsem k tomu hodně skeptický. Sice z dlouhodobého hlediska tu máme asi nejklidnější část historie, protože se v Evropě dost bojovalo, ale i tak to napětí je tady pořád. Jako kdybychom se nepoučili z naší historie například z války proti nájezdům Turkům jako muslimům a teď v rámci humanismu se bojíme větších radikálních kroků, abychom nikomu neublížili, a přitom nejvíc ubližujeme sami sobě a našim potomkům to tady vůbec neulehčujeme.

5) Tudíž vidíte i do budoucna problém v přijímání imigrantů?
Určitě! Slyším spoustu názorů, že za komunismu jsme byli v té situaci my. Ale od nás neodcházeli převážně jen muži, ale celé rodiny. A většinou to byli vzdělaní lidé, kteří neměli v plánu jen zneužít sociální sytém dané země a neměli problém se uplatnit na trhu práce.
Podle tázané osoby XXX, nás tímto lepší budoucnost nečeká. Někdo tento názor zastává a jiní věří v dobrý život s EU i do budoucích časů. Do té doby, se toho jistě hodně změní a my si pak můžeme za nějakých 35 let, vzít tento materiál a porovnat ho s tím co se zrovna bude ve světě odehrávat.

Marie Vlková
Vyšší odborná škola a Střední škola s. r. o.
Včelná
Jihočeský kraj
Téma: EU v budoucnosti