A tak žádalo o dotace z Evropské unie a to nejen na jednu opravu či výstavbu. Ale zaměřme se jen na jednu konkrétní věc a tou bude právě oprava zdejšího hradu, který je velmi známý a díky němu se sem sjíždějí turisté i ze vzdáleních měst a obcí.

Díky fondům z Evropské unie se podařilo tento opravdový skvost zachránit a udržet ho přístupný všem obdivovatelům. Na hrad nechodí jen vzdálení turisté, ale i místní obyvatelé si v letních dnech nenechají ujít tak nádherný výhled, a tak ho navštíví. Je skvělé, že nám dodnes hrad stojí. Kdyby nebylo Evropské unie, Jestřebí by bylo nuceno ho srovnat se zemí, protože by nemělo dostatek peněz na jeho opravu.

Odpadávající kusy hradu

Když Jestřebí žádalo o dotaci, tak byl hrad v opravdu dezolátním stavu a o rekonstrukci si dávno říkal. Jestřebské zastupitelstvo už ani nedoufalo v jeho záchranu a dokonce bylo rozhodnuté hrad srovnat se zemí, ale na poslední chvíli přišlo vyrozumění z Evropské unie a dotace na opravu byla schválena. Což pro jestřebské obyvatele byla opravdu skvělá zpráva, nejen že se už nemuseli bát, že jim odpadávající kusy hradu zboří dům, kdyby náhodou spadl, ale hlavně byla zachována jeho dlouhá historie a tak je Jestřebí pořád v celé své kráse.

Tady na tomto příkladu krásně vidíme, jak je pro Českou Republiku Evropská Unie důležitá. Ale je pro nás Evropská Unie vždy dobrá? A je členství v ní opravdu tak dobré jako vidíme třeba na tomto případě? Nebo jde jen o náhodu, která potkala právě Jestřebí? Odpovědi nechám na vás, určitě každý z vás na to bude mít svůj vlastní názor.

Eliška Židlická
Obchodní akademie Česká Lípa
Provodín
Liberecký kraj
Téma: EU kolem nás