Existuje spousta projektů, které například podporují školství. Studenti mají možnost zúčastnit se stáží, kde mohou pracovat v zaměstnání odpovídající jejich oboru. Dále opravy nebo vybudování dětských hřišť. Rekonstrukce památek jak kulturních tak i přírodních. A spousta dalších.

V mém městě, konkrétně v Křižanově nyní probíhá také rekonstrukce a to kašny. Po válce už zprovozněna nebyla, takže se o ni nikdo nezajímal a nestaral. Děti a starší do ní pouze házeli odpadky a sedávali na ni. Po velmi dlouhé době farnost přišla s návrhem celkové rekonstrukce,  ale k tomu s památníkem sv. Zdislavy. Samozřejmě dotace nepřišly lusknutím prstu. Nejprve musela být vypracována žádost na dotaci, zpracovaní projektu, zhodnocení, výběr a nakonec samotná realizace, která je otázkou jednoho a půl roku. Letos v září má být dokončena.

Slavnostní odkrytí

Evropská unie rozhodla dotovat kašnu a památník za 7,5 milionů korun. Socha sv. Zdislavy bude z mramoru a okolo sochy spojené sloupy s vytesaným textem v horní části. Projekt nejen ozdobí naše náměstí a celé město ale určitě se budeme moci chlubit novou památkou. Navíc přiláká spousty návštěvníků z celého okolí. Jelikož rekonstrukce toho typu je poprvé, určitě její odkrytí bude i velice slavnostní. Naše město si tak může každý den připomínat naši velmi známou rodačku.

Dotace na rekonstrukce památek jsou jedním z oblastí, které přispějí na podporu kulturního života nejen měst ale celé České republiky. Je škoda nechat zchátrat staré a neobjevené památky, je to jedna z věcí, kterými se můžeme chlubit a být na ně pyšní. Proto by se nadále měly opravovat další a další památky, které budou lákat turisty z okolních států.

Andrea Andělová
OBCHODNÍ AKADEMIE A HOTELOVÁ ŠKOLA TŘEBÍČ
Křižanov
Kraj Vysočina
Téma: EU kolem nás