Především otevřené hranice, kdy se nám naskytla možnost vycestovat za hranice jen s pomocí občanského průkazu. Možnost zahraniční studie, kdy můžeme poznávat jinou kulturu a osobní rozvoj v evropských zemích. Jen mám někdy pocit úzkosti z otevřených hranic, jelikož se dostaneme snadno ven, ale i tak se snadno dostanou k nám – kriminálníci. Ale tomu nezabráníme ani v samotném státu.

Snaha povznést ekonomiku, ochrany životního prostředí pro zelenější Evropu. Nemusíme se bát o ochranu lidského práva, a že nebudeme dost uznáni za kvalifikovanou pracovní sílu. Myslím si, že už v tuto dobu můžeme být rádi za všechny možnosti, protože když se rozhlédnete okolo sebe jak na východ, tak na jižní západ, uvidíte tu výhodu. Máme otevřené obrovské šance a velkou budoucnost, avšak už je jen na nás, jak se s ní vypořádáme – jako se vším. Spojují nás s ostatními státy evropské unie stejné zákony, které nás tvoří jako celek, ale jen na povrchu a doufám, že v jádru každého státu se skrývá kultura, která se nikdy nepromíchá a nesjednotí, protože jedinečnost každého státu ho dělá jediněčným.

Bude tedy za 30 let v Bratislavě metro? Budeme mít v našich peněženkách eura? A zůstane kultura jednotlivých států stále ojedinělá a nepromíchaná? Kdo ví, ale také doufejme, že bude nižší kriminalita a mír.

Giang Anh Nguyen
Gymnázium Beroun
Loděnice 
Středočeský kraj 
Téma: EU v budoucnosti