Problémů, které ovlivňují vývoj Evropy, je celá řada a postupem času jich stále více přibývá. V dnešní době se každý druhý člověk potýká s nějakým problémem. Ať jde o problémy sociální, ekonomické a mnohé další. Podle mého názoru je velmi negativním faktorem i aktuální situace v zahraničí, a to konkrétně v islámských státech. Nejhorší je, že tato situace pomalu pokračuje do Evropy a tak působí velké problémy. Dále bychom neměli zapomenout na krizi, která tíží Ukrajinu a Rusko. Tato problematika se táhne již od roku 2013 a stále se nechýlí ke zdárnému a klidnému konci. Skoro každý druhý den je o tom zmínka v médiích a je zřejmé, že i to ovlivní budoucnost, která Evropu čeká za dlouhých 35 let.

Nespokojenost

Zářivou budoucnost měla z malé části zařídit Evropská unie, která má podporovat mír, hodnoty a blahobyt svých obyvatel. Myslím si, že si toho Evropská unie na svá bedra vzala víc, než sama zvládne. Není jednoduché všechna tato kritéria splnit pro všech dvacet osm zemí, o které se stará, a tak se to místy trochu vymyká kontrole a od občanů se ozývá nespokojenost a požadavek na zlepšení.

Jak se bude dále vyvíjet dluhová krize v Řecku? Ohlédneme-li se pár o pár let zpátky, uvidíme, že marnivost se nevyplácí a vedení bohémského života může být záležitostí, která špatně končí. Platí také staré přísloví: „Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne." Pomocná ruka je tu ale pro každého a tak i tato krize se nějakým způsobem řeší.

Zamyslím-li se nad tím, přistěhovalectví bude v budoucnu také jedno velké téma. Jistě se tím pomůže velké řadě lidí, která potřebuje azyl a nový život. Je zřejmé, že v evropských zemích se jim bude dařit lépe než někde, kde je s nimi kolikrát zacházeno jako se zvířaty, nebo ještě hůř. V Evropě tohle řešení ale vyvolává veliké ohlasy a nepokoje. Z mého pohledu se v tomto názoru lidé dělí na dvě skupiny. Jedna s přistěhovalectvím souhlasí, druhá jej velmi rázně odsuzuje.

Přistěhovalectví

Je zřejmé, že před tímto problémem nemůžeme zavírat oči a je třeba zvážit všechna pro a proti. Za sebe mohu říct, že ve svém okolí mohu sama vidět, že se vlna přistěhovalectví lehce zvedla. Uvážím-li, že do tak maličké země, jako Česká republika, přijmeme velkou spoustu přistěhovalců, je možné, že další generace o pravého Čecha nezakopnou, a to mi správné nepřijde. Zároveň se zvýší počet nezaměstnaných a čekala by nás obrovská vlna sociálních problémů. Lidé bojující za lidská práva tyto problémy budou většinou hájit nějakou chytrou poznámkou, která bude stát k zamyšlení. Na druhou stranu některé země nevidí přistěhovalectví jako problém. Nejspíš proto, že se tak děje již řadu let a původním obyvatelům to připadá naprosto přirozené. Má tento problém vůbec nějaké řešení?

A situace v České republice? Nevím. Doufám, že se celkově situace v naší republice zlepší a žádné velké problémy a nepříjemnosti nás už nečekají. Osobně neplánuji, že bych se odstěhovala do zahraničí. Sama vidím, že například ekonomická situace v Německu je mnohem lepší a čekala by mě tam možná i lepší budoucnost. Pozastavím-li se nad tím, nejsem si tak úplně jistá, jestli najdu takovou práci, aby mě bavila a zajistila mi klidný život bez strachu o rodinný rozpočet.

Dobře placená práce

Je správné přivést do dnešního světa vůbec děti? Když člověk neví, co bude zítra, jestli jeho vzdělání bude co k čemu a najde dobře placenou práci, aby nemusel vždy své děti odbýt větou: „To si bohužel nemůžeme dovolit"… Já osobně se toho celkem bojím. Prioritou pro mě aktuálně je složit maturitní zkoušku a dostat se na dobrou vysokou školu, která mě bude motivovat k výbornému složení všech zkoušek a poté zdárnému dokončení? Představa je to krásná a jistě nejsem jediná, kdo má přání podobného rázu a druhu. Zařídí mi to ale náš stát a Evropa celkově? Uklidní se vůbec někdy všechny politické, sociální a další problémy, které tu dnes řádí a obtěžují naše životy? Na odpověď mám ještě několik let čas.

Třeba si sama za těch dlouhých třicet pět let sednu a řeknu si, jak jsem byla naivní, když jsem si v pouhých osmnácti letech plánovala spokojený život bez problémů a trápení. Nebo se jen usměji nad tím vším, co budu mít a co se bude dít všude kolem? Tato otázka zůstane zatím nezodpovězena.

Kateřina Novotná
OA a JŠ s právem SJZ, p. o.,
Ústí nad Labem
Ústecký kraj
Téma: EU v budoucnosti