Druhý pilíř důchodové reformy byl možná veden dobrou myšlenkou, ale byl špatně postaven a je dobře, že ho současná vláda zrušila.

Koaliční vláda prosadila zrušení druhého pilíře k 1. lednu loňského roku. O rušení pilíře se vedl mezi zákonodárci spor. Zatímco levice říkala, že druhý pilíř vysává peníze ze státního průběžného financování penzí, které je schodkové, pravice poukazovala na to, že objem peněz v celém důchodovém systému zvyšuje. „Konec druhého pilíře byl názornou ukázkou dobré myšlenky, která měla špatné provedení," řekl ČTK ředitel skupiny Chytrý Honza Jiří Paták.

Takový je převažující názor v anketě Deníku mezi osobnostmi Pardubického kraje.

„Druhý pilíř v podobě přijaté předchozí vládou nebyl veřejností akceptován a přihlásilo se do něj minimum lidí. Výzvou však nadále zůstává komplexní řešení penzijní reformy. Čím déle ji budeme odkládat, tím více poroste nutná míra vlastní spoluodpovědnosti občanů mladších za svůj životní standard v penzi," míní například ředitel pardubického Gymnázia Mozartova Marek Výborný.

„Dluh na penzijním fondu neustále narůstá a blíží se chvíle, kdy stát nebude mít na výplatu penzí, protože se mimo jiné výrazně mění poměr počtu těch, kteří do systému přispívají, a penzistů," přisvědčil pardubický architekt Miroslav Petráň.

Ten však Sobotkovu vládu za zrušení druhého pilíře kritizuje, po jeho zboření totiž nepřišla s náhradním řešením. Na to ostatně poukazují i další.

I ti však přiznávají, že reforma důchodového systému byla uspěchaná a vzala lidem možnost volby.

„Je zřejmé, že státní důchod jako takový je neudržitelný. Cílem by mělo být, aby lidé převzali odpovědnost za sebe a svůj život. Stát se o ně postarat prostě nemůže. Teď je nutné najít jinou cestu k motivaci," dodal Josef Jan Kopecký, šéf českotřebovského Kulturního centra.

Vážení čtenáři,

na sklonku funkčního období nynější vlády pro vás redakce Deníku připravila seriál „volebních auditů", které se zaměří na vybrané body z programu trojkoaličního kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky. Co se kabinetu povedlo a kde naopak v uplynulých čtyřech letech selhával? Připravili jsme pro vás shrnutí hlavních změn na celostátní úrovni, pohled z našeho regionu a k tomu exkluzivní „Panel Deníku": výsledky ankety mezi bezmála tisícovkou regionálních osobností, které okomentují jednotlivá témata.

Začínáme penzemi…

Z odpovědí panelistů

Jan Motyčka, promotér a producent

Ano. Už způsob, jakým byl ve vládě druhý pilíř prosazen, dával tušit, že nebude mít dlouhého trvání. Myslím, že v tomto případě bylo na místě celostátní referendum. Názor občanů se projevil ve volbách, kde vítězná strana měla zrušení druhého pilíře jako jeden z hlavních bodů volebního programu.

Jaroslav Kořínek, ředitel Střední odborné školy obchodu a služeb v Chrudimi

Vláda zrušila druhý pilíř penzijního spoření a bohužel dosud nenabídla jakoukoli alternativu. Je zjevné, že se systém důchodového pojištění bude dostávat do čím dál většího záporného salda vzhledem k rapidnímu poklesu porodnosti, nástupu do důchodu silných populačních ročníků a prodlužování průměrného věku dožití. Předpokládám, že se bez reformy důchodového systému tato situace dá řešit pouze vyšší daňovou zátěží populace v produktivním věku. A z toho budou mít budoucí daňoví poplatníci jistě velikou radost.

Index Deníku pohledem kraje


Většina z padesátky osobností, které Deník oslovil, souhlasila se zrušením druhého pilíře penzijního připojištění. Své „ano" připsalo téměř 60 procent