Lidé se spojili od asijského Kataru až třeba po Osík, kde byl cítit předvánoční duch a souznění i díky koledám všude. U tamní tiskárny se sešlo na sto lidí. Popili punč, popovídali, děti dlouho dopředu trénovaly koledy, aby byly připravené na hlavní část a chvíli, kdy se hodinové ručičky přehoupnou na osmnáctou hodinu.

„Moc se mi líbil nápad spojit předvánoční zvyklosti, kdy se člověk potká se známými, popovídáme o starých časech se zpíváním koled. Měli bychom se takto setkávat a utužovat se každý rok, vlastně i během něj. A být hlavně krásně a pozitivně naladění," říká Jana Krutinová z Osíka.

Hlavní slovo si vzala majitelka zdejší tiskárny Anička Dvořáková: „Přátelé, děkuji, že jste se tu s námi takto sešli. Jsme moc rádi, že je vás tolik," uvedla žena. S vtipnou poznámkou se připojili i recesisté skupiny Vosa, kteří stylově přišli odění v pruhovaném v černo-žlutých barvách. Ukázali, že Vánoce mohou být tak trochu jiné. „Teď mi tu říkali, že tu lítají nějaké vosy, ale je tu taky jeden pučmeloun," rýpl si do sebe v nadsázce. Na akci Česko zpívá koledy s regionálním Deníkem přišel náhodou. Z myšlenky potom vznikl projekt společně s tiskárnou i Deníkem. „Jsem rád, že jsme to mohli spojit a udělat tak nádhernou akci. Děti si pro vás připravili pět koled a jednu vánoční píseň," uvedl program. Potom už si lidé vychutnávali šestici koled v podání dětí z místní školy – Nesem vám noviny, Narodil se Kritus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Den přeslavný jest k nám přišel, Pásli ovce Valaši a Vánoce, Vánoce přicházejí.

„Líbí se mi, že se lidé propojí na dálku, i když se neznají. Písničkami a koledami se jenom sblíží. Je to nádherná myšlenka. Ke koledám mám vztah od dětství. Zpívávali jsme s babičkou a dnes vedu k oblibě ve vánočních písničkách i své děti," vzpomněla si díky Česko zpívá koledy na krásné chvíle z dětství žena.

Nadšení neskrývala ani Tereza Radilová, jež přišla k tiskárně také s manželem a jejich ratolestí: „Jsme naprosto spokojení. Už jsme byli vloni, kdy se ještě s Deníkem nezpívali a to se nám také líbilo. Vznikla z toho tak hezká tradice. Jsem ráda, když si lidé zazpívají společně a potkávají se. Je to nádherné."

Absolutní šok a gejzír radosti prožila i starostka Sádku Ludmila Sládková, kterou před Vánoci potrápili potíže s rozsvícením vánočního stromečku. Proto tradiční zvyk odložila až na Česko zpívá koledy a tentokrát všechno klaplo náramně. „Jsem neuvěřitelně překvapená. Všechno nám vyšlo úplně nádherně a ten nápor lidí. Měli jsme o zpívání i rozsvěcení stromečku při té příležitosti obrovský zájem," potěšila jí přítomnost stovky obyvatel, kteří se sešli ze všech míst sedm kilometrů dlouhé obce. Spojení vánočního ducha se zpíváním a užíváním pohody nelitoval ani brněnecký starosta Blahoslav Kašpar, kde se sešlo na devadesát koledníků. „Atmosféra byla nad očekávání, prostě výborná. Sešlo se nás tu hodně a zpívání jsme si moc užili," řekl.