Duben je z hlediska výskytu domácího násilí spolu s prosincem nejrizikovějším měsícem roku. Potvrzují to statistiky z celé České republiky. V Pardubickém kraji už policisté od začátku dubna letošního roku vykázali z bytu či domu deset násilníků.

„V posledních letech citelně narostlo mezigenerační násilí. Agresory jsou děti, které ubližují svým rodičům, a vnuci, co se dopouštějí násilí na svých prarodičích. Stále více roste věková hranice ohrožených osob. Mezi klienty máme i osmdesátileté babičky, které týrají jejich děti, samy již v důchodovém věku," konstatovala Iva Bandžuchová, vedoucí pardubického Intervenčního centra pro osoby ohrožené domácím násilím při společnosti SKP-CENTRUM.

650 vykázání

Před deseti lety, v době svého vzniku, řešilo centrum násilí převážně v partnerských vztazích. Nejčastější byl klasický případ, kdy ohroženou osobou je žena a násilníkem muž. „Tyto problémy samozřejmě nevymizely, ale osvěta udělala v této generaci své. Ženy si již dokážou najít informace a velmi často k nám přicházejí ještě před tím, než dojde k vykázání jejich partnera z bytu policií," uvedla vedoucí Intervenčního centra.

Institut vykázání se zavedl do praxe v roce 2007. Násilníkovi je policií minimálně na deset dní zakázáno přibližovat se a komunikovat s ohroženými osobami, vstoupit do bytu. Za ohroženou osobu bývá často označena nejen napadená partnerka, ale i děti žijící v rodině. Takzvané vykázání lze rozhodnutím soudu prodloužit až na půl roku. Od doby zavedení vykázání až ke konci loňského roku využila policie v Pardubickém kraji této možnosti 650 krát.

„Úřední záznam o vykázání nám poskytne policie a my máme 48 hodin na to, abychom kontaktovali ohrožené osoby starší 16 let a nabídli jim naše služby. Pomůžeme jim připravit podklady pro soud, máme k dispozici zdarma psychologa i právníka," prohlásila Iva Bandžuchová.

Čím dříve je oběti nabídnuta pomoc, tím větší je šance, že se její život opravdu změní. S postupujícím časem roste pravděpodobnost, že oběť útočníkovi odpustí.

Mezi násilníky jsou vysokoškoláci, středoškoláci, lidé vyučení i se základním vzděláním. S rostoucím postavením a vzděláním se jen mění způsob týrání. Místo fyzického násilí nastupuje spíš to psychické. „Násilník systematicky pracuje na snižování sebevědomí své oběti, ponižuje ji a uráží. Upírá jí například přístup k financím, zakazuje stýkat se s přáteli," poznamenala Iva Bandžuchová.

Řada matek malých dětí zůstává ve vztahu s násilníkem právě kvůli svým potomkům. Žije v přesvědčení, že o útocích, které se odehrávají bez jejich přítomnosti, nic nevědí. V loňském roce byl v Intervenčním centru realizovaný projekt Práva dětí a mládeže v oblasti domácího násilí, který prokázal, že to je velký omyl.

„Našeho projektu se zúčastnilo deset chlapců a deset dívek – svědci domácího násilí s průměrným věkem devět let. Všichni, až na jednoho chlapce, o násilí, jež je pácháno, věděli. Ale žili v obrovském zmatku, často ve výčitkách, že mají svého otce rádi. Je potřeba s dětmi pracovat, vysvětlit jim, co se děje. Dát jim najevo, že není špatné mít rád svého tátu, ale že táta prostě dělal některé špatné věci," vysvětlila Iva Bandžuchová.

Velmi často dochází k tomu, že žena, která je ve své původní rodině svědkem násilí, přijme takové chování jako normu a sama se pak stává v dospělosti obětí.

Pardubická sociální pracovnice vzpomíná na případ týrané ženy, které až její dospělá dcera, co se dostala do normální rodiny, otevřela oči a pomohla jí pochopit, že násilí ze strany manžela opravdu nepatří k běžnému způsobu rodinného života.

I ženy týrají

Ale aby nedošlo k omylu, násilníky nejsou vždy jen muži. I ženy umí své protějšky týrat. Neútočí tak často fyzicky, ale tlačí na ně prostřednictvím dětí, vyhrožují sebevraždou.

Policie vykáže do roka v Pardubickém kraji jednu až dvě násilnické ženy v partnerském vztahu z domácnosti. Další muži pak přicházejí sami do intervenčního centra a hledají pomoc.

„Neví, jak ze situace ven. Často se bojí cokoliv udělat, protože žena vyhrožuje policií a zákazem styku s dětmi. Muži se obávají, že jim policisté nebudou věřit, že jsou ve skutečnosti oni těmi oběťmi," popsala nelehkou situaci týraných mužů Iva Bandžuchová.