17:00 - Podle informací ŘSD se už dá relativně dobře projet.

Hlinecko hlásí na silnicích všech tříd rozbředlý sníh po chemickém ošetření, které jsou sjízdné se zvýšenou opatrností.

Silnice I. tříd na Skutečsku jsou mokré po chemickém ošetření, na silnicích II. a III. tříd leží zbytky rozbředlého sněhu. Jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, nicméně dohlednost je tu snížena vlivem srážek.

Na Chrudimsku jsou silnice všech tříd mokré po chemickém ošetření a sjízdné se zvýšenou opatrností.

Na Třemošnicku jsou silnice I. tříd mokré a na vozovkách II. a III. třídy leží zbytky rozbředlého sněhu.

15:25 - Silnice na Přibylov je stále uzavřená, neboť v přibylovském kopci stále stojí kamion. Pro osobní auta už jsou silnie v okolí Skutče se zvýšenou opatrností sjízdné. Horší to mají nákladní vozy. Jak uvedl skutečský strážník Tomáš Brokl, jeden kamion uvízl také na obchvatu města. „Silnice už je nyní prosolená, tak se jej brzy pokusí vytáhnout," říká strážník.

15:20 - Do dvou hodin odpoledne evidovali policisté na Chrudimsku 10 nahlášených dopravních nehod. „Nemám informace, že bychom měli nahlášenou nějakou nehodu s vážným zraněním," dodává policejní mluvčí Jana Drtinová.

15:14 - Přestává (konečně) sněžit. Například v Hlinsku, které bylo podle meteorologů v epicentru dnešní sněhové kalamity, napadlo zhruba 30 centimetrů sněhu. „Do 13 hodin to tady byl z hlediska dopravního skutečně velký problém, všechny výpadovky z města byly zablokované a zasypané byly i ulice ve městě. Teď už je situace mnohem lepší a hlavní silnice už jsou jen mokré," hlási starosta Hlinska Miroslav Krčil.

15:00 - Podle Českého hydrometeorologického ústavu začalo chumelit kolem páté ráno a za posledních šest hodin spadlo nad Chrudimskem zhruba 24 mm srážek, odhadem okolo 30 centimetrů sněhu. Zatím nejhorší byla sitauce v našem regionu nad Hlineckem a Skutečskem, kde spadlo nejvíce srážek z celého Pardubickéhjo kraje, a to od včerejšího odpoledne 27,3 mm srážek. Nejvíce nad Skutčí chumelilo před polednem mezi 10. a 12. hodinou dopolední. Nyní zde sněžení ustává, nicméně meteorologové předpovídají, že by znovu mohlo začít chumelit okolo 18. hodiny.

14:49 - Silnice I/17 z Chrudimi na Heřmanův Městec je průjezdná.

14:35 - I když to vypadá, že se situace na Chrudimsku stabilizovala, rozhodně nelze říci, že to nejhorší už máme za sebou. Podle informací meteorolgů sice sněžení trochu polevilo, nicméně výraznější chumelenice má znovu přijít zhruba kolem páté hodiny odpoledne. Sněžení má ustávat až večer kolem půlnoci. 

14:32 - Podařilo se zprůjezdnit silnici I/37 mezi obcemi Trhová Kamenice a Lukavice. Provoz je tu vedený kyvadlově jedním jízdním pruhem.

14:22 - "Silnice Slatiňany - Nasavrky ucpaná kamiony. Radši zvolte jinou trasu," hlásí Robert Keřlík.

14:00 - Sníh se sype neustále. Právě jedu z Heřmanova Městce do Pardubic přes Klešice a průjezdné to je docela dobře. Hlavní tahy v Heřmanově Městci jsou relavitně v pořádku," říká heřmanoměstecký starosta Josef Kozel. 

13:32 - Skutečská městská policie hlásí: "Lidičky vyhněte se Skutči. Do Skutče dojedete, ale ven ne. Obchvat neprůjezdný, na Přibylov uzavírka, na Štěpánov velmi špatně prujezdné pro osonbní natož pro nákladní vozidla. Pokud nemusíte, vůbec nejezděte."

13:31 - Neprohrnuté jsou kvůli silnému sněžení i státovky, například na I/37 mezi Slatiňany a Nasavrky je opět vrstva sněhu a auta se tu plouží velmi opatrně. O vedlejších silnicích tedy ani nemluvě, například kolem Žumberka nebo Miřetic by byly ideální sněhové řetězy.

13:30 - Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický píše: "Zatěžkávací zkouška pro Správu a údržbu silnic Pardubického kraje. Bílé probuzení do úterního rána, celé dopoledne a odpoledne má v našem kraji hustě sněžit. Jako milovník lyžování mám radost, jako řidič už menší. Vyjel jsem do terénu, abych viděl, jak úklid silnic probíhá. Problém je, že sněžení je velmi husté."

13:15: Děkujeme našim zpravodajům za další informace:

Ladislav Bagári píše: "Pardubice v pohodě. Tady asi umí lidi řídit a mají zimní gumy.

Iva Srkalová popisuje situace v Chrudimi: "Od nového kruháku od Vestce až po Transportu na Bylany zácpa, kamiony nemůžou vyjet kopce.

Ladislav Pros dodává: "Kdo jedete z Chrudimi přes Kočí na Vysoké Mýto, v Kočí stojí kamion. A z Vysokého Mýta na Litomyšl je to hrůza. Kdo nepotřebujete tak ať nikam nejezdí.

12:50 - Kopec na obchvatu Nasavrk je stále neprůjezdný. „Ve městě to máme jakž takž protažené, chlapi to od rána prohrnují, ale chumelí tak, že to je sisyfovská práce – co prohnou, hned jim zase zapadá. Naštěstí nefouká silny vítr," říká nasavrcký starosta Milan Chvojka.

12:40 - Dopravní situace se nelepší ani v Chrudimi. Zuzana Veletová píše: "Chrudim hrůza, do Medlešic okolo slepičárny 50 minut, několik aut v příkopu. Na Masarykově náměstí stojí auta a v kopci k hasičárně taky."

12:35 - „Ráno jsem jel do Herálce a nemohl jsem se tam skoro vůbec prohrabat. Když koukám na sloupky plotu, neleží na nich slibovaných 15 centimetrů, ale 30. To je snad sníh za celou zimu. Nejhorší na tom je, že naši chlapi nestíhají prohrnovat místní komunikace, kolik padá nového sněhu," říká krounský starosta Petr Schmied.

12:30 - Husté sněžení a špatně průjezdné silnice se v ranních hodinách projevily i na autobusové dopravě. Zatímco na Ústeckoorlicku museli hasiči jeden autobus vytahovat z příkopu, v chrudimském okrese šlo zatím jen o dva mírné nárazy od aut, které na sněhu neubrzdily.

Společnost Arriva Východní Čechy nechala pro jistotu zapůjčený elektrobus v bezpečí dvora firmy, aby nedošlo k jeho poškození. Elektrobus je totiž zatím ve výpůjčce.

Autobusy měly zejména u Nasavrk v dopoledních hodinách i hodinové zpoždění. Nyní jsou obavy z dalšího vývoje počasí, protože podle předpovědi má i nadále hustě sněžit. Je možné, že zvlášť na Hlinecku budou značné problémy.

12:22 - Přibylovský kopec je zcela zavřený.

12:10 - Podle informací ŘSD je silnice I/34 v Hlinsku směr na Ždírec opět průjezdná. Pro kamiony pouze se sněhovými řetězy.

12:00 - Centrum Hlinska je kompletně uzavřené. Výjezd na Havlíčkův Brod zcela stojí. "Pokud vím, tak i příjezdy do města od Poličky a Trhové Kamenice jsou velmi problematické," říká starosta Miroslav Krčil.

Luže průjezdná je: "Co mohu posoudit, tak to jde, auta tu jezdí. Snažíme se od rána město prohrnovat," poznamenává starosta Radek Zeman.

"Dopravní nehody tu byly, ale doprava nekolabuje. I přes město se jezdí. Napadlo tu určitě přes 15 cm sněhu, takže co se prohrne, rychle zase zapadá. Základní komunikace jsou průjezdné. Ranní autobusy dojely i odjely," doplňuje skutečský starosta Pavel Bezděk.

11:40 - Kamiony stojí v kopci u Nasavrk.

11:25 - Na silnici I/17 v Markovicích stojí v kopci dva kamiony.

11:24 - Potíže se sjízdností jsou hlášené také na silncii mezi Prachovicemi a Vápenným Podolem.

11:22 - V Hlinsku kolabuje doprava. Stejně tak v Chrudimi. Kolem křižovatky Bída se tvoří dlouhé kolony.

11:00 - Mezi Trhovou Kamenicí a obcí Lukavice je neprůjezdný úsek. Dvanáctikilometrová komunikace je uzavřena.

10:24 - Chrudim - v Rubešově ulici se stala dopravní nehoda dvou osobních aut. Jedno auto leží také v příkopu na výjezdu z Pardubické ulice směrem na Pardubice za čerpací stanicí Shell.

10:00 - Kamiony stojí v kopci u Libáně, nemohou zvládnout jízdu na kluzké zasněžené vozovce. Za nimi se tvoří dlouhá kolona aut.

Vozidla uvázla i v přibylovském kopci u Skutče. Ve směru od města je silnice neprůjezdná. Totéž platí o kopci do Štěpánova.

Problémy jsou i ve Vápenném Podole a dalších místech Chrudimska.

Situaci sledujeme a dopravní zpravodajství budeme průběžně doplňovat.