Tak, a je to tu. Konec světa avizovaný mayskou civilizací má udeřit již v pátek 21.prosince! „Zemi sežehne sluneční erupce, roztrhá ji konjunkce planet a zbytky rozpráší záhadná planeta Nibiru. Když nic z toho nevyjde, projdeme alespoň nulovým galaktickým pásmem a na tři dny nás zahalí tma…," alespoň tak hovoří katastrofický scénář

Nesmyslná tvrzení

„Konec světa je zejména internetový fenomén opírající se o řady nesmyslných tvrzení.  Vychází z předpokladu, že důmyslný mayský kalendář byl zakončen po dlouhé asi 5125 let trvající periodě a dále nepokračuje. A s tímto koncem kalendáře je údajně spojen i konec lidské civilizace. Problém je, že se tato nesmyslná tvrzení šíří i bez ohledu na nejistotu v samotném základu věci – v datu konce mayského kalendáře," řekl Pardubickému deníku tiskový tajemník Astronomické společnosti Pardubice Petr Horálek.

Například podle českých vědců, bratrů Böhmových, totiž mayský kalendář končí až za více než sto let! „Z výpočtů těchto světově uznávaných českých astrofyziků je zřejmé, že mayský kalendář končí v přepočtu na náš letopočet s největší pravděpodobností až 14. prosince 2116," upřesnil pracovník Astronomické společnosti Petr Horálek. Ani on pochopitelně na konec světa nevěří: „Astronomové, NASA ani vlády velmocí nic netají. Vítězí pouze lidská hloupost  a davová hysterie. Případ pátečního 'konce světa', kterých bylo navíc za posledních 26 let vyhlášeno již 50, je krásnou ukázkou toho, jak se i moderní vyspělá civilizace může nechat obalamutit," dodal Petr Horálek.

Zemi nic nehrozí

„Ať už si lidé konec světa představují jakkoliv, z astronomického hlediska nám rozhodně nic nehrozí. Země neprojde nulovým galaktickým pásmem, protože taková oblast ani neexistuje. Rovněž se nesrazí s tajemnou planetou Nibiru. Kdyby totiž byla taková planeta na kolizní dráze se Zemí a měla nás zahubit v pátek 21. prosince, už bychom ji dávno viděli a neutajily by to ani ty nejrafinovanější úřady. Stejně tak nás nezahubí Slunce výraznou erupcí, protože i ty nejsilnější erupce pouze částečně zdeformují zemské magnetické pole a v nejhorším případě vyřadí z provozu elektrickou síť v některých severských oblastech a družice na oběžné dráze Země. Navíc je v této době Slunce paradoxně v jednom z nejméně bouřlivých maxim za poslední stovku let," vnáší klid do řad obyvatel Země Petr Horálek z Astronomické společnosti Pardubice.

Jediné nebezpečí

Jediným reálným nebezpečím z hlediska astronomie se tak jeví být maximálně srážka s nějakou větší planetkou. „Ani této události se však s jistotou nemusíme 21. prosince obávat. Planetky o průměru větším než 150 metrů už sice mohou být reálnou hrozbou lokálního charakteru – mohou spolehlivě vymazat z mapy menší metropoli. Není to ovšem žádným tajemstvím.  Navíc na toto konto existuje velmi propracovaná automatizovaná síť dalekohledů," zahání chmury Petr Horálek.