Vzhůru do oblak! 26. ročník Aviatické pouti v Pardubicích vynesl do oblačných výšin jak desítky letounů, tak náladu mnoha set fanoušků letectví. Před jejich zraky defilovalo pardubickým nebem vše, co si jen oko nadšeného leteckého příznivce může přát.

Program dne uvedl průlet letounů Armády České republiky a domácího Centra leteckého výcviku. Současnost však brzy vystřídala převážně aviatická nostalgie. Před zraky návštěvníků, kterých jen v sobotu přišlo až patnáct tisíc, vyrukovaly do vzduchu třeba chlouby meziválečných let. Letouny Bety Minor a Praga Air Baby předvedly nádhernou ukázku nejen létání, ale i konstrukční elegance.

Konstrukční školu jiného ražení ve vzduchu předvedly například americké letouny. Konal se společný průlet F4U Corsair, Alphajet a B-25J Mitchell. Tento bombardér se zapsal do dějin hned několikrát. V roce 1942 skupina těchto strojů odstartovala z letadlových lodí k legendárnímu náletu na Tokio. Za zmínku stojí i to, že tyto letouny bombardovaly území Třetí říše ze západu i východu, kam byly dodávány jako součást dohody o půjčce a pronájmu.

Nejen na nebi se ale děly věci. Nedílnou součástí Aviatické pouti je také pozemní program. V tom se divákům představily kluby vojenské historie, které ukázkami pozemních bojů doprovodily letouny ve vzduchu. Společně tak například vystoupili němečtí vojáci a letoun P-51 Mustang, kteří společnými silami předvedli, jak vypadala likvidace konvojů a techniky v době vylodění spojenců ve francouzské Normandii.

Splněné sny. Aviatická pouť je ráj pro milovníky historie

Francouzskou krajinou se pomalým tempem šine řada vozidel naježených zbraněmi. Je léto roku 1944, na francouzském pobřeží se právě vylodili spojenecké armády a začíná osvobození „Pevnosti Evropa". Zdánlivě idylickou jízdu německé kolony obrněných vozidel vzápětí naruší silueta letounu, která se rýsuje na nebi. A do Němců, jako když střelí. A nejen obrazně.

Od vozidel se ozývá sporadická střelba a rozbíhají se od nich vojáci, kterým v patách vybuchují jejich dopravní prostředky.

Ne, nebojte se, pořád je to Aviatická pouť. Ti, co se hroutí k zemi, nejsou zasaženi skutečnou palbou, kterou z oblohy „chrlí" P51 Mustang.
Unikum Aviatické pouti spočívá právě v kombinaci pozemních a vzdušných ukázek.

NEJEN VE VZDUCHU

„Divák tak má možnost vidět konkrétní letouny v konkrétních bojových situacích a pochopit jejich úlohu na bojišti," vysvětluje tuto zvláštnost jeden ze zakladatelů Aviatické pouti Josef Janda.

Po skončení ukázek ale nastává hon zcela opačný. Zatímco před diváky nahání po zemi piloti členy klubů vojenské historie, po skončení letového programu se tak děje opačně. Možnost vyfotografovat se s vysoce vzácnými stroji totiž některým stojí i za velké investice.

„Dával jsem dohromady dvě bedny vybavení. Kopie i originály sháním po celé Evropě," říká Hermann, jeden z těchto nadšenců, zatímco na sebe obléká kabát, leteckou kuklu s dýchací maskou a padák z výstroje pilota Luftwaffe. Vzápětí totiž po zdvořilé domluvě nasedá do věrné repliky německé stíhačky Messerschmit Me-262, která patřila k jedněm z hlavních taháků víkendu.