Babiš: Kraje bych zrušil a bylo by po ptákách. Populismus, reagoval hejtman

Andrej Babiš

Andrej Babiš | Foto: Deník/Plíhal Libor

Pardubice - Je to trochu paradox. Samostatné kraje letos slaví 15 let své existence, lidé si na ně už celkem zvykli. Ne tak ovšem ministr financí Andrej Babiš. Ten na setkání s občany v Pardubicích nedávno prohlásil, že by kraje nejradši zrušil.

„Nejlepší by bylo kraje zrušit a bylo by po ptákách, ale to asi není na pořadu dne," svěřil se divákům v sále pardubického centra Ideon Andrej Babiš. Po chvíli si asi uvědomil, že možná trochu přestřelil. „To jsem asi neměl říkat. Ale ono je to stejně jedno, protože mě nikdo nemá rád," zavtipkoval šéf hnutí ANO.

Tímto výrokem ovšem nadzvedl hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického (ČSSD). „Je to populistický výrok, který nesouvisí s realitou. V Evropské unii není jediná země bez regionálních samospráv. Myslím, že ministr Babiš ani nezná kompetence krajů. Není to jednoduchá problematiky a je evidentně pod rozlišovací schopnosti Andreje Babiše," nechal se slyšet nejmladší český hejtman.

Šéf krajské organizace hnutí ANO a náměstek pardubického primátora Jan Řehounek ovšem uklidňuje, že strana Andreje Babiše rozhodně kraje rušit nehodlá.

„Ten výrok navazoval na diskusi o silnici R35. Pan ministr měl pocit, že kraje pro její výstavbu neudělaly vše, co mohly. Jinak samozřejmě Andrej Babiš vnímá, že kraje mají svou funkci," řekl Jan Řehounek s tím, že ANO rozhodně nepůjde příští rok do krajských voleb s cílem kraje zrušit.

Podle hejtmana Martina Netolického není možné řídit vše z Prahy. „Jsem zapřísáhlý zastánce decentralizace. Těžko může třeba ministr dopravy říct, který mostek nebo ulici opraví. Na to by potřeboval úředníky, kteří by o tom rozhodovali. To jsou ale věci, o kterých mají rozhodovat volení politici," podotkl hejtman.

Rozhodují emoce

Tomu se s vládou, kterou vede jeho stranický kolega Bohuslav Sobotka, spolupracuje dobře. Jednou z výjimek je prý ale právě ministr financí.

„Myslím, že by na ministerstvu financí neměly rozhodovat emoce. S Andrejem Babišem jsem se dostal do sporu na posledním jednání představitelů krajů s vládou. Vyčítal nám, že je hospodaření krajů netransparentní. Proto jsem panu Babišovi dopisem nabídl možnost zúčastnit se jakéhokoliv výběrového řízení v kraji. Odpověď jsem nedostal," uvedl Netolický.

Krajský šéf ANO Jan Řehounek prý nechce funkce kraje blíže komentovat, jelikož se jako politický nováček zatím seznamuje se všemi aspekty fungování města. „Jako občan jsem měl ovšem pocit, že kraj s městy nespolupracuje ideálně. Třeba v případě slučování středních škol," poznamenal Jan Řehounek.

Jako náměstek pardubického primátora, který je pověřen úkolem připravit projekty pro další dotační období, musí Řehounek s krajskými politiky často spolupracovat. Tady prý převažují kladné zkušenosti.

Snaží se

„Myslím, že město i kraj se snaží," řekl Jan Řehounek, o kterém se hovoří jako o možném lídrovi ANO do krajských voleb.

Ty se budou konat na podzim příštího roku a pokud se na české politické mapě nestane nic zásadního, tak by právě hnutí ANO mělo být největším konkurentem sociální demokracie vládnoucí nyní ve většině krajů. V Pardubickém kraji utvořila ČSSD vládu s Koalicí pro Pardubice a Stranou práv občanů.

Hlavní zprávy

Zprávy odjinud

Prezidentské volby 2023

Prezidentské volby proběhnou v termínu 13. a 14. ledna 2023. Prezident se volí přímou volbou, dosavadní dvě přímé volby vyhrál Miloš Zeman. O názorech prezidentských kandidátů se dozvíte v unikátním seriálu Prezidentský souboji Deníku. O novinách pak v denním zpravodajství z voleb.

Kandidáti na prezidenta

Andrej Babiš, Jaroslav Bašta, Karel DivišPavel Fischer, Marek Hilšer, Danuše Nerudová, Petr Pavel, Josef Středula, Tomáš Zima

Přinášíme také volební průzkumy, návod, jak volit, a rozhovory s rodinnými příslušníky kandidátů.

Monika Babišová, Klára Fischerová, Robert Neruda, Jitka Divišová

Podívat se také můžete, jak probíhaly prezidentské volby v roce 2018.