S dodržováním nejvyšší povolené rychlosti si někteří řidiči příliš hlavu nelámou. V Litomyšli by je to ale v budoucnosti mohlo přijít pěkně draho. Za několik měsíců se ve městě totiž objeví brány s radary. Ty budou samy schopné změřit rychlost auta, zaznamenat poznávací značku i čas. V případě, že řidič překročí rychlost, s ním přestupek posléze vyřeší policie.

„Jde nám hlavně o „pětatřicítku", také o výjezd na Poličku, kde rostou nové domy, a ulici T. G. Masaryka, kde jsou zase školy," prozradil litomyšlský starosta Radomil Kašpar. Radnici k tomuto kroku vedl průzkum, ve kterém stojí, že okolo 80 procent motoristů jezdí na silnici I/35 rychleji, než má.

To, že řidiči mívají se zákonem v některých částech města problémy, potvrzuje i policie. „Nedodržování rychlosti v úseku od světelné křižovatky ve směru na Svitavy je velký problém. V uvedeném úseku provádí policie pravidelně kontroly a řidiče za překročení rychlostního limitu pokutuje," uvedla tisková mluvčí Hana Kaizarová a dodala: „V lokalitě T.G. Masaryka v okolí základních škol a gymnázia nezaznamenáváme porušování rychlosti stanovenou pro jízdu v obci, ale co v tomto úseku často řešíme, je nerespektování dopravní značky zákaz zastavení. Rodiče ji porušují, když vozí děti ze a do školy a zastavují v úseku, kde je to zakázané."

Instalace radarů ale nebude automaticky znamenat, že budou lidé dostávat pokuty za každé překročení maximální rychlosti. „Nějakou toleranci rychlosti dáme. Teď připravujeme projekt, v květnu příštího roku by brány mohly začít fungovat. Inspirovali jsme se ve Dvoře Králové, kde je mají asi rok a půl," uvedl Radomil Kašpar. Přístroje si v Litomyšli pronajmou, náklady včetně nájmu a údržby budou asi dva až tři miliony korun. Město částku zaplatí z vlastní kasy, podle starosty se však finance po čase vrátí z pokut.

Podrobný dohled bude na předem vytipovaných místech. „V této chvíli se stále pracuje na přípravě projektu. Jen na I/35 to budou hned čtyři měření, protože je potřeba počítat s oběma směry," uvedla tisková mluvčí Litomyšle Jana Bisová. Kde se můžou brány nakonec objevit?

Na „pětatřicítce" se jedná například o lokalitu v blízkosti Story Designu. Dále bude hlídaný provoz v okolí čerpací stanice poblíž rybářství nebo například trasa od Litomyšlské nemocnice směrem na Pohodlí. Mezi řidiči se najdou zastánci i kritici tohoto projektu. „Když nebudou chytat lidi, co jedou na padesátce pětapadesát, tak je mi to jedno. Lidi tu občas jezdí jako blázni," nechal se slyšet šofér nákladního auta Jan Marek. „Přijde mi, že je to dobré. Pokud tady budou chytat, tak se lidi budou bát, pojedou ještě méně než mají a bude to tu zasekané jako o prázdninách," míní naopak řidič Stanislav Suchý.