Ještě před několika lety nemyslitelné. Na včerejší jednání Bezpečnostní rady Synthesie byli kromě starostů či zástupců kraje přizváni i novináři. Vůbec poprvé tak firma chtěla prezentovat větší otevřenost vůči informování veřejnosti.

Jako první bod se prezentovala chystaná investice chemičky do parních kotlů. Synthesia plánuje výměnu letitého zařízení, a to tak, aby i nadále splňovala emisní limity pro provoz i po roce 2016, kdy se zpřísní předpisy. „Investice bude přesahovat částku jedné miliardy korun. Páru z kotlů využíváme ve vlastní výrobě, ale z minulosti při havárii v elektrárně Opatovice jsme nouzově mohli zásobovat teplem i obyvatele části Pardubic," uvedl Tomáš Procházka, ředitel technického úseku Synthesie.

Větší kontrola firem

Na přetřes ale přišel i nedávný požár firmy Rekla. Ta se zabývá zpracováním olejových odpadů a součástek, které jej obsahují. Požár, jenž byl zpozorován před čtvrtou hodinou ráno, si vyžádal velmi rozsáhlé nasazení hasičských jednotek ze širokého okolí Pardubic a hasičům trvalo několik hodin, než se jim podařilo zlikvidovat i poslední plameny požáru.

„Toto je další z věcí, na kterou se chceme v blízké době zaměřit. K požáru došlo ve firmě, která podniká na svém zakoupeném pozemku, jenž se ale nachází v našem areálu. To zapříčinilo některá zdržení. My příště chceme, a hledáme pro to i příslušné právní normy, aby firmy, které provozují svou činnost v našem areálu, byly také pod určitou kontrolou. Chceme mít přehled o tom, co zde dělají, s čím podnikají a zacházejí. Jdeme proto raději cestou pronajímání pozemků a objektů než přímého prodeje. Zároveň hledáme způsob, jak zavázat ty firmy, které již hospodaří na svém odkoupeném majetku v našem areálu, aby dodržovaly přísná pravidla, která platí pro chemický objekt s takovými typy provozu. Je třeba si uvědomit, že následky mimořádných událostí, jako byl požár Rekly, do jisté míry ohrozily další provozy nejen v průmyslovém areálu. Jiskry například padaly v širokém okolí, a také do areálu Explosie, což mohlo mít vzhledem k charakteru jejich činnosti i značně nebezpečné následky," konstatoval Daniel Kurucz, generální ředitel společnosti Synthesia.

O zlepšení komunikace hovoří i starostové okolních obcí i Pardubic. „Kvituji jménem kolegů starostů zlepšení spolupráce se Synthesií, výsledky jsou jasné a zřetelné," nechala se slyšet Irena Burešová, starostka Přelouče.