Nejinak tomu bude v Letohradu, který je baštou biatlonu. Právě z jeho líhně jedou na šampionát i úspěšní čeští biatlonisté Ondřej Moravec a Michal Šlesingr.
„My se na mistrovství velmi těšíme. Sice žádné společné fandění předem nepřipravujeme, ale uvidíme podle vývoje. V uplynulých letech společné fandění vzniklo tak trochu spontánně," říká předseda letohradského biatlonového klubu Libor Vlček s tím, že věří, že se bude českým reprezentantům dařit. „Pokud bude šance na dobré výsledky, tak se jistě s ostatními fandy sejdeme," doplňuje. Kde se sejdou, není jisté, sledováním biatlonu je ale vyhlášený bar V kopci. „Nebo i v restauraci na tenisových kurtech," podotýká Libor Vlček.

Ondrovi fandí celá jeho rodina

Zatímco úspěchy svého manžela na olympiádě v Soči sledovala Veronika Moravcová se svou kolegyní z práce, letošní mistrovství bude pozorovat se svou dvouměsíční dcerou Rozárkou.
Ondřej Moravec ale před mistrovstvím bojoval se zdravím. „Ondra netrénoval celých 13 dnů. Nejprve jej v zámoří postihla viróza a přímo v Pokljuce pak i střevní potíže. Byl hodně zesláblý," uvádí v tiskové zprávě trenér Ondřej Rybář s tím, že ačkoli Ondřej Moravec už trénuje, na devadesát procent vylučuje jeho účast ve čtvrteční štafetě. „I když Ondra nenastoupí, budeme celému týmu fandit, tradičně celá rodina pohromadě," netají se maminka reprezentanta Magda Moravcová.

Společné fandění rodiny Moravcových je vyhlášené. „Sejdou se tu Ondrovi strýcové i tety, jeho sestra a možná přijde i manželka s holčičkou," říká Magda Moravcová.

Úspěchy českých biatlonistů sleduje téměř každý Letohraďák. Biatlon je častým tématem náhodných setkání, ale i diskuzí v místních podnicích, kde se u pivka sleduje místo fotbalu či hokeje biatlon. Náležitě se u toho fandí a samozřejmě se úspěch musí zapít. Jak už bylo řečeno, fandí se i v baru V kopci v Letohradu, kde se mimo jiné zapíjely i úspěchy na olympiádě v Soči. „Po poslední úspěšné střele pak celý sál doslova vybouchl radostí. Až do konce závodu už pak nebyl ani slyšet komentář, jaká vřava tu panovala," nechala se tehdy slyšet tehdejší provozovatelka baru Veronika Ščudlová.
Fanoušci se mohou těšit na osm odpolední, ve kterých uvidí štafetu, sprint, stíhací i vytrvalostní závody a na závěr závody s hromadným startem.

Kdo reprezentuje Českou republiku?

Na konečnou nominaci si museli fanoušci pěkně počkat. Odtajněna byla totiž pouhé čtyři dny před začátkem šampionátu. Pětici mužů kromě Ondřeje Moravce a Michala Šlesingra tvoří Michal Krčmář, Jaroslav Soukup a benjamínek Adam Václavík.
V ženské biatlonové reprezentaci budou startovat Gabriela Soukalová, Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Lucie Charvátová a poprvé si na šampionát v roli náhradnice vyjede i teprve dvaadvacetiletá Jessica Jislová.

Zájem dětí je radost i starost, říká předseda

V Letohradu je biatlon velmi populárním sportem a místní klub si na nedostatek sportovců rozhodně nemůže stěžovat.
„Řekl bych, že máme až dost dětí. Zájem dětí je důsledkem výsledků i toho, kolik prostoru biatlonu věnuje televize. Je obrovský, my evidujeme třetinové až poloviční navýšení zájmu malých dětí," uvedl předseda místního biatlonového klubu Libor Vlček. To má podle něj i stinné stránky. „Potřebujeme děti vybavit a také zajistit dopravu na tréninky i závody. Takže je to radost i starost," podotkl.
Nejmladším dětem, které se věnují biatlonu, je šest let. „Začínáme od přípravky, jsou to malé děti, které k biatlonu jako takovému moc nepřičichnou. Je to o všeobecné průpravě, koordinaci pohybu, hraní her – tak abychom děti neodradili od pohybu," nastínil předseda. Vzduchovku do ruky mladí biatlonisté berou poprvé v deseti letech a počet střeleb se postupně navyšuje. Klub se podle slov Libora Vlčka snaží postupovat metodicky, zároveň ale dbá, aby byl biatlon pro sportovce stále zajímavý.

PRVNÍ ŠAMPIONÁT JAKO TÁTA
Rozárka Moravcová se narodila 2. ledna a navážili jí 2,950 kg. Pyšný otec za svou rodinou  dorazil ráno o půl druhé.
ONDŘEJ MORAVEC se v lednu dočkal radostné události a stal se otcem Rozárky, která se 2. ledna stala prvním občánkem Letohradu v letošním roce. „Je nádherná," rozplýval se biatlonista podle slov maminky Veroniky poté, co dceru poprvé spatřil. Stříbro vybojované šest dní nato v Ruhpoldingu věnoval jen a jen své prvorozené dceři, která bude se svou maminkou fandit i teď.  

ČEŠI MAJÍ ÚTULNÉ BYDLENÍ
Ubytování českých biatlonistů.
PRVNÍ ZÁVOD ZAČÍNÁ už zítra, a to v 15.30 hodin. Nad startem Ondřeje Moravce visí otazník, ostatní jsou ale připraveni zabojovat o mety nejvyšší. „Tohle bude následující dva týdny můj útulnej koutek na složení hlavy před těma peckoidníma závodama, na který jsme připraveni!" ukázal na své stránce na sociální síti svůj pokoj Michal Šlesingr.
Foto: facebooková stránka Michala Šlesingra